آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / مصائب مسیحیان در افغانستان
مصائب مسیحیان در افغانستان

مصائب مسیحیان در افغانستان

افغانستان یکی از پر خطرترین کشورهای جهان برای مسیحیان هست،آنها همیشه در معرض خطر مداوم از آزار و اذیت های خشونت آمیز توسط گروه های مسلح و همچنین توسط دولت هستند،در کشور افغانستان متاسفانه مجازات سنگین اعدام برای کسانی که از اسلام به مسیحیت گرویده اند در نظر گرفته شده است.

در ژوئن ۲۰۱۳ مجلس افغانستان مجازات مرگ را طبق قانون شریعت برای کسانی که از دین اسلام به مسیحیت گرویده اند را به تصویب رساند و همچنین مجلس آن کشور به تمام نیروهای امنیتی و اطلاعاتی دستور مبارزه جدی برای جلوگیری از گسترش مسیحیت را صادر کرد و آنها را موظف کرد تا هرگونه گسترش مسیحیت در افغانستان را سرکوب کنند همچنین رسانه های افغانستان هم بیکار ننشستند و با راه اندازی کمپین های ضد مسیحی به خیال خود به سرکوب مسیحیت پرداخته اند.

به گزارش «خبرگزاری صدای مسیحیان ایران»(Vocir) آمار دقیقی از تعداد مسیحیان افغانستان وجود ندارد تعداد تقریبی مسیحیان افغان که از اسلام به مسیحیت گرویده اند حدودا ۱۲۰۰ نفر میباشد،اگرچه تا کنون هیچیک از آنها اعدام نشده اند ولی تعدادی از آنها دستگیر و شکنجه شده اند که پس از مدتی آزاد شدند ،و بسیاری از آنها برای در امان بودن از آزار و اذیت های شدید از خانه و کاشانه خود را ترک کرده اند و به کشورهای دیگر گریخته اند.

در افغانستان به دلیل دشمنی ریشه دار جامعه  نسبت به افرادی که از اسلام برگشته اند و مرتد شناخته شده اند، این افراد تحت آزار و اذیت های شدید و خشونت بار و تبعیض های فراوانی قرار میگیرند،بطوری که آنها از طرف خانواده خود طرد میشوند و همچنین اشخاصی هم هستند که به دلیل باور های مسیحی خود شغل خود را از دست داده اند،گروه اسلامی تند رو موسوم به طالبان هم تهدید هایی مبنی بر هدف قرار دادن مسیحیان کرده است.

اکثر مسیحیان افغانستان عقاید خود را بصورت عمومی بیان نمیکنند و نمیتوانند بصورت آشکارا عبادت کنند،در افغانستان هیچگونه کلیسای عمومی و یا مدرسه مسیحی وجود ندارد،ایمانداران یا به تنهایی و یا در کلیساهای خانگی کوچک به پرستش میپردازند،هر کسی که مظنون به فعالیت های مسیحی باشد تحت آزار و اذیت شدید قرار میگیرد و فعالیت های  بشارتی با مخالفت های شدید مواجه هست به شدت سرکوب میشود،شرایط مسیحیان در حکومت  فعلی بهتر از دولت تحت حکومت طالبان نبوده،بطور کلی در افغانستان یک جنبش افراطی اسلامی که از بین سالهای ۱۹۹۶ تا   ۲۰۰۱  شکل گرفته در حال فعالیت میباشد.

اگر چه در قانون اساسی افغانستان اعلام  شده غیر مسلمانان در انجام فرایض دینی خود آزاد هستند ،ولی همچنین بیان میکند»هیچ قانونی نمیتواند مخالف اعتقادات دین اسلام باشد»که در عمل قانون این کشور محدود شده به قوانین شریعت.

ولی با توجه به این همه محدودیت ها و آزار و اذیت ها خداوند در افغانستان عمل کرده و مسیحیت نسبت به سالهای گذشته در افغانستان رشد کرده بنا به گزارشات رسیده در کلیساهای خانگی افراد بیشتری دیده میشود.

طبق گزارش سالیانه که سازمان مسیحی در های باز(Open Doors) در اوائل هر سال منتشر میکند و به معرفی کشورهایی که مسیحیان در آنجا تحت تعقیب و آزار  و اذیت قرار میگیرند میپردازد  ،افغانستان پس از کشورهای کره شمالی،سومالی،عراق،سوریه در رتبه پنجم مسیحیت ستیزی در سال ۲۰۱۴ داشته است.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.