آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / درخواست لغو اعدام شاعر فلسطینی در عربستان
درخواست لغو اعدام شاعر فلسطینی در عربستان

درخواست لغو اعدام شاعر فلسطینی در عربستان

به نقل از “CNN” صدها نفر از نویسندگان سراسر جهان و  گروه های حقوق بشر از حکوت  عربستان سعودی  درخواست لغو اعدام اشرف فیاض نویسنده  و شاعر فلسطینی ساکن عربستان به اتهام ارتداد وی را داشته اند.

به گزارش خبرگزاری صدای مسیحیان ایران (Vocir)  سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد اشرف فیاض نویسنده و شاعر ۳۵ ساله فلسطینی ساکن عربستان  به اتهام ارتداد و توهین به مقدسات اسلامی روز ۲۹  نوامبر سالجاری در دادگاهی در شهر  أبها‎ واقع در جنوب غرب عربستان به اعدام محکوم شد.

این اتهامات شامل توهین به الله و  محمد پیامبر مسلمانان،تمسخر قرآن  گسترش بیخدایی بوده است.

همچنین فیاض در گذشته به تحمل ۴ سال حبس و ۸۰۰ ضربه شلاق به اتهام ارتباط نامشروع محکوم شده است، همچنین در گزارش دیده بان حقوق بشر آمده است که در ابتدا دادگاه در اواسط ماه نوامبر درخواست دادستان را جهت صدور حکم اعدام برای وی با استناد بر توبه  رد کرده بود،اما دشمنی شاکی با فیاض این حکم به صدور اعدام سوق داد،همچنین دادستان گفته است که توبه فیاض به اندازه کافی برای لغو حکم اعدام به اتهام ارتداد به علت شعر های وی کافی نمیباشد.

دیده بان حقوق بشر گفته است اشرف فیاض اوائل سال ۲۰۱۳ پس از یک  یک درگیری با مردی در خصوص  اشعار خود در یک کافی شاپ در شهر ‏أبها‎ دستگیر شد،بنا به گزارشات شاکی از وی به پلیس شریعت عربستان سعودی به اتهام توهین به مقدسات اسلامی  شکایت کرده است.

این در حالی هست که «فیصل تراد» نماینده موقت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل در سپتامبر سال جاری به عنوان رئیس یکی از پنل‌های کلیدی شورای حقوق بشر سازمان ملل منصوب شده است. این پنل، مقامات ارشدی را منصوب می‌کند تا استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر را شکل دهند و درباره نقض حقوق بشر در سراسر جهان گزارش ارائه دهند!

این در حالی هست که سازمان عفو بین الملل  میگوید عربستان  سعودی از ابتدای سالجاری ۱۵۲  نفر را  اعدام کرده است، که با توجه به آمار این سازمان  بیشترین تعداد را از سال ۱۹۹۵ تا کنون داشته است  بیشترین اعدام ها توسط گردن زدن انجام شده، و گاهی در انظار عمومی  اکثریت قریب به اتفاق به اتهام قتل و مواد مخدر  است.

لازم به ذکر است عربستان در کنار ایران و چین آمار بیشترین اعدام ها را به خود اختصاص داده است،با این تفاوت که عربستان در کنار  رقبای ناقض حقوق بشر خود (چین و ایران)  علاوه بر اعدام انسانها به اعدام حیوانات  هم میپردازد.

 

 

 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.