آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / انتشار نخستین گزارش جاوید رحمان از وضعیت حقوق بشر در ایران
انتشار نخستین گزارش جاوید رحمان از وضعیت حقوق بشر در ایران

انتشار نخستین گزارش جاوید رحمان از وضعیت حقوق بشر در ایران

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل در امور ایران در نخستین گزارش خود که در ۵ مهر ۹۷ (۲۷ سپتامبر) منتشر شد از مقام‌های ایران خواست تا به ممنوعیت ۱۳ ساله ورود گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل به این کشور پایان داده و به او اجازه سفر به این کشور را بدهند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل در امور ایران که در تیر ماه امسال در این مقام برگزیده شد، از نقض مستمر حقوق‌بشر در ایران ابراز نگرانی کرد.

جاوید رحمان تیرماه سال جاری (۱۳۹۷) جانشین عاصمه جهانگیر گزارشگر پیشین حقوق بشر شد.
جاوید رحمان در نخستین گزارش خود نسبت به موارد نقض حقوق بشر در ایران نظیر اعدام زندانیان از جمله متهمان زیر ۱۸ سال بدون داشتن محاکمه‌ای عادلانه، شکنجه و دیگر مجازات‌های بی‌رحمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز علیه زندانیان، نقض حقوق اولیه آزادی بیان و آزادی تشکیل اجتماعات، خدشه‌دار کردن حقوق زنان و نقض سیستماتیک حقوق اقلیت‌ها ابراز نگرانی کرده است.

جاوید رحمان در گزارش ۱۳ صفحه‌ای خود به نقض حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، وضعیت مدافعان حقوق بشر و وضعیت شهروندان خارجی و دو تابعیتی، اعدام‌های دسته‌جمعی در دهه ۱۳۶۰ و نقض حقوق افراد به واسطه معلولیت، گرایش جنسی و هویت جنسی در ایران اشاره کرده و خواستار توجه و مذاکره درباره این موارد شده است.

او با تکرار درخواست‌های گزارشگران ویژه پیشین و دبیرکل سازمان ملل، خواستار پایان دادن به حبس همه افرادی شده که در جریان اعتراضات مسالمت‌آمیز برای احقاق حق آزادی بیان و اندیشه بازداشت شده‌اند. رحمان همچنین خواستار آزادی معترضان بازداشتی در جریان ناآرامی‌های زمستان سال گذشته در ایران شده است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران از مقام‌های جهموری اسلامی خواسته تا تحقیقات مستقل و شفافی را در رابطه با روشن شدن علل مرگ افرادی که در جریان بازداشت یا در جریان حوادثی در زمان اعتراضات یا پس از آن جان باخته‌اند، آغاز کنند.

جاوید رحمان در بخش دیگری از گزارش خود نسبت به اعدام متهمانی که در نوجوانی مرتکب جرم شده‌اند، ابراز نگرانی کرده و از مقام‌های حکومتی ایران خواسته است تا سریعا به اعدام افرادی که به هنگام ارتکاب جرم زیر سن قانونی بوده‌اند، پایان دهند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.