آخرین خبرها
خانه / اخبار / کنفرانس آزادی ادیان در وزارت امور خارجه آمریکا
کنفرانس آزادی ادیان در وزارت امور خارجه آمریکا

کنفرانس آزادی ادیان در وزارت امور خارجه آمریکا

مارکوس گروبل، نماینده آلمان در کنفرانس جهانی وزارت امور خارجه آمریکا با موضوع آزادی ادیان اعلام کرد که این کنفرانس می‌تواند آغازگر فعالیت‌های بزرگی باشد که باید در باره نقض آزادی ادیان در سراسر جهان انجام شود.

مارکوس گروبل، نماینده آلمان در کنفرانس جهانی وزارت امور خارجه آمریکا با موضوع آزادی ادیان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس خبری کلیسای پروتستان آلمان (epd) گفت: «موضوع آزادی ادیان را باید با همکاری همه کشورهای جهان پیش برد.»

او توضیح داد که در حال حاضر به نسبت چندسال پیش شمار بیشتری از انسان‌ها به خاطر تعلقات دینی خود اذیت و آزار می‌بینند.

در نشستی که از روز سه‌شنبه تا پنج‌شنبه (۲۴ تا ۲۶ ژوئیه، برابر دوم تا ۴ مرداد) از طرف وزارت امور خارجه آمریکا در واشینگتن برگزار شد، نمایندگانی از ۸۸ کشور جهان و سازمان‌های فعال شرکت و درباره آزادی ادیان گفت‌وگو کردند.

نماینده آلمان در این کنفرانس جهانی بر این نظر است که در حال حاضر آزادی ادیان برای گروهایی بیش از پیش محدود شده است. او از جمله به شرایط مسیحیان و ایزدی‌ها در شمال عراق پس از حمله جریان تروریستی “دولت اسلامی” (داعش) اشاره کرد.

مارکوس گروبل در این گفت‌وگو نمونه‌های دیگری از نقض آزادی ادیان را، مانند شرایط دشوار بهایی‌ها و مسیحیان در ایران یا اوضاع تبتی‌ها و اویغورها در چین را برشمرد و گفت: «بسیاری ازکشورها هم‌نظرند که هنوز اقدامات بسیاری برای جلوگیری از نقض آزادی ادیان باید انجام شود.»

گروبل در پایان گفت این کنفرانس دست‌کم این پیام را داشت که آزادی دینی برای اکثریت و اقلیت‌های قومی سبب ایجاد اعتماد، صلح و کامیابی می‌شود. او در ادامه خاطرنشان کرد که  کنفرانس گرچه بیانیه پایانی نداشت، اما قرار بر آن است که برنامه‌ای در مبارزه با خلقکشی تهیه شود. همچنین قرار است صندوقی برای آن گروه‌های قومی که با اذیت و آزار روبه‌‌رو هستند تهیه و از این گروه‌ها حمایت شود.

غیبت ایران و کشورهای دیگر

نماینده آلمان در این کنفرانس جهانی تاسف خود را از شرکت نکردن کشورهایی که در آنها آزادی ادیان نقض می‌شود، اعلام کرد. او در این رابطه از کشورهایی چون روسیه، ایران، عربستان سعودی، کره شمالی و چین نام برد.

گروبل نکات منفی این کنفرانس را برشمرد و گفت این کنفرانس موفق نشد نظرگاه‌های مختلف را در مقابل هم قرار دهد و گفت‌وگوهای بحثانگیز به راه اندازد.

گروبل در ارتباط با شرکت نداشتن بعضی کشورها در این کنفرانس گفت مشخص نشد که آیا بعضی کشورها از طرف وزارت امور خارجه آمریکا دعوت نشده بودند یا این که به رغم دعوت به کنفرانس حاضر نشدند نماینده‌ای ارسال کنند. او اما ادامه کنفرانس را به صورت سالانه مثبت ارزیابی کرد.

او گفت چنین گفت‌وگوهایی بسیار ضروری است، زیرا “آزادی ادیان به صورت روزافزون در معرض خطر قرار گرفته است.”

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرده که کنفرانس آزادی ادیان به صورت سالانه برگزار خواهد شد. وزارت خارجه آمریکا گفته است که در این کنفرانس‌ها به ویژه شیوه‌های جدیدی برای مبارزه با نقض آزادی ادیان بررسی می‌شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.