آخرین خبرها
خانه / اخبار / جمهوری اسلامی ایران ١٧٠ غیرنظامی بلوچ (از جمله کودکان) را در چهارسال گذشته کُشته است

جمهوری اسلامی ایران ١٧٠ غیرنظامی بلوچ (از جمله کودکان) را در چهارسال گذشته کُشته است

IMG_20180524_071714_173_1

جمهوری اسلامی ایران ١٧٠ غیرنظامی بلوچ (از جمله کودکان) را در چهارسال گذشته کُشته است

گزارشها حکایت از مرگ و جراحت ١٧٠ تن از شهروندان بلوچ بر اثر تیراندازی مستقیم و بی ضابطە ماموران انتظامی و سپاە در خلال چهار سال گذشتە دارد. مأموران نظامی ایران، کوچکترین ترحمی در قبال زنان و کودکان نیز از خود نشان ندادەاند.
کمپین فعالین بلوچ پرده از جنایتی سیستماتیک علیه خلق بلوچ برداشته و گزارشی از تیراندازی‌های خودسرانه نیروهای انتظامی، سپاه و امنیتی ایران طی چهار سال گذشتە منتشر کرده که منجر بە قتل و جراحت ١٧٠ تن از شهروندان غیر نظامی بلوچ از جملە زنان و کودکان شدە است.
طبق این گزارش، تیراندازی های مستقیم ماموران تنها در این مدت جان دستکم ۱۰۴ شهروند را گرفته و ۶۳ نفر دیگر را مجروح کرده است.

لیست منتشر شدە از سوی کمپین فعالین بلوچ نشان از آن دارد کە در تیراندازی و جنایات صورت گرفتە توسط گماشتگان امنیتی و انتظامی ایران، کوچکترین ترحمی حتی نسبت بە کودکان سە سالە، دانش آموزان، زنان و دانشجویان وجود نداشته است.
در خواستها و اعتراضات صورت گرفتە از سوی ائمە جمعە بخشهای مختلف بلوچستان، فعالین مدنی، سازمان و نهادهای حقوق بشری، برای متوقف کردن این دست جنایات تا کنون نە تنها راە بجایی نبردە بلکە بعضا معترضین از سوی نهادهای امنیتی مورد تهدید و یا پیگرد قانونی قرار گرفتەاند.
در برخی از قتل های صورت گرفتە، ماموران بە محض مظنون شدن بە یک خودرو، قبل از هشدار و رعایت ضوابط قانونی استفادە از سلاح، بر روی مظنون و یا مظنونین آتش گشودەاند.
در بین مقتولین زنی بە چشم میخورد کە برای ممانعت از بازداشت فرزندش جلوی خودروی ماموران ایستاد، اما ماموران بدون هیچ ترحمی، با خودرو این زن را زیر گرفته و از محل متورای شدەاند.
پناهجویان افغانستانی نیز از گزند ماموران مسلح رژیم ایران در امان نبودەاند. چندی پیش در اثر شلیک مأموران به خودروی حامل پناهجویان افغان ١٩ تن کشتە و زخمی شدند.
معترضان به این خونریزی‌ها اخیرا دو جاده در بلوچستان را مسدود کردند و شعار دادند” ماموران می‌کشند، مسئولان می‌پوشند”.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.