آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / کاهش محکومیت سه فعال تلگرامی محبوس در زندان اوین
کاهش محکومیت سه فعال تلگرامی محبوس در زندان اوین

کاهش محکومیت سه فعال تلگرامی محبوس در زندان اوین

علیرضا توکلی، محمد مهاجر و محمدمهدی زمان صالح، سه تن از فعالان تلگرامی هستند که در سال ۹۵ بازداشت و هر کدام به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند، حکم زندان این افراد پس از اعتراض در دادگاه تجدیدنظر با تبرئه از بعضی موارد اتهامی و با اعمال ماده ۱۳۴ به ۵ سال حبس تقلیل یافته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموع فعالان حقوق بشر در ایران، سه فعال تلگرامی که پیش‌تر توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، مجموعا به تحمل ۳۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند، پس از اعتراض به رای صادره در خردادماه سال ۹۶ به ۱۵ سال تقلیل یافت.

یک منبع نزدیک به خانواده این افراد به گزارشگر هرانا گفت: “در پی اعلام موافقت ضابط قضایی و دادستانی تهران، حکم علیرضا توکلی، محمد مهاجر و محمدمهدی زمان صالح از اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور ماده ۶۱۰ به توهین مقدسات ماده ۵۱۳ تغییر یافت که بدین ترتیب اتهام این افراد از شرایط امنیتی خارج و به دسته اتهامات عمومی تقلیل یافت که با احتساب این مورد استفاده از امتیازات قانونی شامل ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی مبنی بر آزادی مشروط و همچنین عفو برای آنها سهولت یافته است”.

این منبع در ادامه گفت: “اتهامات این افراد اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، توهین به مقدسات، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام عنوان شده بود که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی اتهامات تجمیع شده و تنها اتهام توهین به مقدسات به عنوان اشد مجازات اجرا شده و رای صادره به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافته است”.
احکام صادره در اواخر اسفندماه به خانواده زندانیان ابلاغ و به زندان تحویل داده شده است.

لازم به یادآوری است، محمد مهاجر، علیرضا توکلی و محمدمهدی زمان زاده پیش‌تر از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، جمعا به ۳۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند؛ پس از اعتراض به حکم در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ در دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر حاضر شدند.

در این جلسه که متهمان و وکلای آنان حاضر بودند قاضی زرگر به عنوان قاضی دادگاه حاضر نبود و قاضی بابایی مستشار دادگاه به قضاوت پرداخت.

در این دادگاه که حدود ۵ دقیقه به طول انجامید، قاضی بابایی به سه متهم و وکلای آنان گفت که هرکدام دفاعیه و لایحه خود را بنویسند و به دادگاه ارسال کنند.

یک منبع مطلع در این رابطه به گزارشگر هرانا گفته بود “قاضی بابایی نه تنها به وکلای متهمان اجازه صحبت نداد بلکه طی جلسه دادگاه به این سه تن گفت :شماها مرتد هستید و ضد انقلاب و تعجب می‌کنم چرا تا الآن اعدام نشده‌اید!”
بر اساس حکم صادره از شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران که ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ ابلاغ شده بود، هر یک از این فعالین به اتهاماتی از جمله “اجتماع و تبانی علیه نظام” به ۵ سال، “توهین به مقدسات” به ۵ سال و “توهین به رهبر و بنیانگذار انقلاب” به ۲ سال و در یک مورد “شرب خمر” جمعا به ۱۲ سال حبس محکوم شده بودند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.