آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / دستگیری ۲۹ تن از دختران خیابان انقلاب در اعتراض به حجاب اجباری
دستگیری ۲۹ تن از دختران خیابان انقلاب در اعتراض به حجاب اجباری

دستگیری ۲۹ تن از دختران خیابان انقلاب در اعتراض به حجاب اجباری

عطف به گزارش کمپین حقوق بشر در ایران ، در پی فراگیر شدن اعتراضات خیابانی زنان ایرانی به حجاب اجباری در قالب «دختران خیابان انقلاب» پلیس تهران اعلام کرد ۲۹ تن را به اتهام درآوردن روسری بازداشت کرده و تحویل مراجع قضایی داده است.

خبرگزاری تسنیم روز دوازدهم بهمن ۱۳۹۶ با انتشار این خبربه نقل پلیس تهران زنان بازداشت شده را فریب‌خوردگانی معرفی کرد که به دنبال فراخوان شبکه‌های ماهواره‌ای اقدام به «کشف حجاب» کرده‌اند: «به دنبال فراخوان شبکه‌های ماهواره‌ای تحت عنوان چهارشنبه سفید، ۲۹ نفر از فریب‌خوردگانی که در قالب این کمپین کشف حجاب کرده بودند توسط پلیس دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.»

پلیس تهران از اطلاع‌رسانی بیشتر درباره اسامی، اتهامات و محل نگهداری آنان خودداری کرده است.

«چهارشنبه‌های سفید» نام کمپینی است که از سوی یکی از فعالان مدنی به نام مسیح علی‌نژاد آغاز شد شده و طی آن از زنان ایرانی خواسته می‌شود با پوشیدن روسری سفید در روزهای چهارشنبه و فرستادن عکس و فیلم آن به حجاب اجباری اعتراض کنند، اغلب زنان شرکت کننده در این کمپین در محل‌های خلوت و به صورت مخفیانه از خود عکس می‌گرفتند اما طی هفته‌های گذشته تعدادی از زنان ایرانی با درآوردن روسری و تبدیل کردن آن به پرچم، آن هم به صورت علنی نه در خفا، روی سکوهای خیابان‌‌ها و پیاده‌روها به حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند، اعتراضی که به دلیل آغاز آن در خیابان انقلاب تهران به «دختران خیابان انقلاب» معروف شد.

یکی از فعالان مدنی در ایران به کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «دختران خیابان انقلاب و اغلب کسانی که طی روزهای گذشته با دراوردن روسری و به طور علنی به حجاب اجباری در ایران اعتراض کرده‌اند، ارتباطی با کمپین چهارشنبه‌های سفید و یا سایر فعالان و أحزاب و گروه‌های ایرانی خارج کشور ارتباطی نداشته‌اند اگر چه همواره تلاش‌هایی در داخل و خارج کشور در خصوص اعتراض به حجاب اجباری و به شکل‌های مختلف وجود داشته است.  اما مقامات امنیتی و قضایی ایران از اتهام ارتباط و خط گرفتن جنبش‌های اجتماعی داخل ایران از خارج کشور به عنوان حربه‌ای برای فریب دادن افکار عمومی و سرکوب این جنبش‌ها استفاده می‌کنند.»

ده‌ها زن و مرد ایرانی طی روزهای نهم، دهم و یازدهم بهمن با در اوردن روسری و تبدیل آن به پرچم روی سکوهایی در پیاده‌روهای شهرهای مختلفی چون تهران، مشهد، اصفهان و رشت، به حجاب اجباری زنان اعتراض کردند. این حضور و اجرای اعتراضی تکرار حرکت نمادین ویدا موحد، زنی است که اوایل دی ماه ۱۳۹۶ و چند روز پیش از اعتراضات سراسری در ایران، با ایستادن روی سکویی در خیابان انقلاب تهران و تکان دادن روسری‌اش که به تکه چوبی آویزان کرده بود به نماد اعتراض زنان ایرانی به حجاب اجباری تبدیل شد.

پلیس ایران پس از بازداشت یکی از زنان معترض به نام نرگس حسینی، برای جلوگیری از ادامه اعتراضات تعدادی از نیروهایش را مامور محافظت از سکویی کرد که برای اولین بار ویدا موحد با بالا رفتن از آن اعتراض خود را نشان داده بود.
دادستان کل ایران از اولین کسانی بود که جنبش اعتراضی زنان ایرانی به حجاب اجباری را طبق معمول ادبیات مسئولان جمهوری اسلامی به «دشمن»، «خارج» و البته «نادانی» و «احساساتی بودن» آنان منتسب کرد.

محمد جعفر منتظری دادستان کل ایران روز سه شنبه یازده بهمن با بچگانه و بی اهمیت توصیف کردن اعتراض زنانگفت اکثریت زنان محجبه ایرانی اجازه نخواهند داد حرکتی که مورد هدف دشمن است اجرا شود: «من این مساله را امری جزئی و غیر قابل توجه می دانم. در مجموعه هشتاد میلیونی کشور اکثر قریب به اتفاق زنان ما حجاب چادر دارند و یا حجاب درست دارند، در چنین وضعیتی آنها اجازه نمی دهند که حرکتی که مورد هدف دشمن است اجرا شود. این حرکت بچه‌گانه ای بود که دختر جوانی در جایی که عده‌ای در حال زندگی عادی خود هستند روسری خود را بردارد و بعضی‌ها با ماموریتی که داشتند فیلم های آنها را در شبکه مجازی منتشر کنند.»

دادستان کل کشور ضمن تهدید به تعقیب قانونی گفت این حرکت از روی نادانی و تحریک احساسات و القائات خارج از کشور بوده است: «به نظرم کسانی که این کار را انجام داده‌اند بیشتر از روی نادانی و تحریک احساسات بوده است که ممکن است القائاتی از خارج کشور نیز داشته باشند. اکثریت مردم ما مسلمان و متلزم به احکام هستند. این حرکات تاثیر چندانی ندارد و ضمن اینکه اگر کسی با بی حجابی در خیابان حرکت کند به موجب قانون مرتکب جرم شده و می‌تواند تحت تعقیب قرار گیرد.»

طبق تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی ایران زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد اما با توجه به صدور قرار وثیقه‌ سنگین پانصد میلیون تومانی برای نرگس حسینی، یکی از زنان معترض بازداشت شده، به نظر می‌رسد قوه قضائیه قصد دارد معترضان به حجاب اجباری را به اقدام علیه امنیت ملی متهم کند، اتهامی که می‌تواند پنج سال زندان را برای آنان به همراه داشته باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.