آخرین خبرها
خانه / پناهندگی / فشار امنیتی بر خانواده یک روزنامه‌نگار خارج از ایران

فشار امنیتی بر خانواده یک روزنامه‌نگار خارج از ایران


th

خانواده خبرنگار سابق «گیلان نو» و «مدیر کمپین نه به شلاق خبرنگاران» تحت‌فشار نهادهای امنیتی ایران، هستند.

خانواده «آرش شعاع شرق» روزنامه‌نگار و خبرنگار مخالف و منتقد جمهوری اسلامی توسط «اداره کل اطلاعات استان گیلان» به‌صورت گروگان بازداشت‌شده‌اند.

مأموران اداره کل اطلاعات گیلان با یورش به منزل پدری این خبرنگار، ضمن «تفتیش کل منزل» و «سرقت برخی مدارک شخصی»، «پدر»، «مادر» و «برادر» وی را به بازداشتگاه اطلاعات برده و گروگان گرفته‌اند.

پس از خروج اجباری وی از ایران و به دنبال ادامه فعالیت رسانه‌ای در کانال خبری تلگرامیِ “گیلان نو” مأموران امنیتی اطلاعاتی خانواده این روزنامه‌نگار را تهدید کرده‌اند، درصورتی‌که آرش شعاع شرق به فعالیت‌های خود علیه حکومت و دعوت مردم گیلان به تظاهرات ادامه دهد، او را «ترور» خواهند کرد.

در همین ارتباط «آرش شعاع شرق» که مدیریت کانال تلگرامی «گیلان نو» را بر عهده دارد به خبرنگار «آمدنیوز» اطلاع داد: «در سومین شب از فراخوان تظاهرات مردم گیلان در رشت مأموران وزارت اطلاعات به منزل پدری‌ام یورش برده و با به هم ریختن خانه، شبانه اعضاء خانواده‌ام را به وزارت اطلاعات برده و بازداشت کردند.»

گفته می‌شود؛ مأموران وزارت اطلاعات با تحت‌فشار قرار دادن خانواده «شعاع شرق» از آن‌ها اعتراف تلویزیونی گرفته و «قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی» برای هر ۳ نفرشان صادر کرده‌اند!!

مأموران امنیتی به خانواده این خبرنگار گفته‌اند این اعترافات تحت فیلمی مستند از صداوسیما پخش خواهد شد.

همچنین «گذرنامه تمام اعضاء خانواده» این روزنامه‌نگار توسط مأموران این وزارتخانه ضبط‌شده و آنها را ممنوع‌الخروج کرده‌اند.

پس از تهدید مأموران اطلاعات مبنی بر قتل این فعال رسانه‌ای، نماینده دادستانی نیز با مراجعه به خانواده وی، گفته: «فرزندتان محارب است و به اعدام محکوم خواهد شد، اما اگر دست از فعالیت خود بردارد و توبه‌نامه‌ای بنویسد، می‌توانیم به او کمک کنیم تا به ایران بازگردد و با تخفیف مجازات روبرو شود.»

«آرش شعاع شرق»، از روزنامه‌نگاران گیلانی است که فعالیت رسانه‌ای خود را از سال ۱۳۸۶ به‌عنوان خبرنگار، عضو تحریریه و سردبیری با روزنامه‌های محلی، سایت‌های خبری و سپس نشریات سراسری آغاز کرد، به دلیل فعالیت‌های مطبوعاتی خود پیش‌ازاین نیز سابقه چندین بازداشت که عمدتاً بر پایه شکایت مسئولین شهر رشت بوده است، را دارد؛ در سال ۱۳۸۸ به مدت سه روز، در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۰ دو روز و آخرین بار سال ۱۳۹۴ با شکایت شهرداری رشت به دلیل عدم توانایی در تأمین وثیقه ۲۰۰ میلیونی به مدت ۴ روز بازداشت بوده است.

این خبرنگار گیلانی که در سال ۱۳۹۳ با شکایت دادستان رشت به اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به مسئولان حکومتی و بزرگنمایی مشکلات کشور محاکمه و پس از پنج مرحله بازجویی و بازپرسی با قید وثیقه صدمیلیونی آزاد و نهایتاً در شعبه اول دادگاه انقلاب گیلان از سوی قاضی درویش گفتار تبرئه شد.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.