آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / 《 تشدید روز افزون جفای به مسیحیان در ایران 》
《 تشدید روز افزون جفای به مسیحیان در ایران 》

《 تشدید روز افزون جفای به مسیحیان در ایران 》

 

علیرغم درخواست سال گذشته نوزده سازمان حقوق بشری از دولت ایران که به آزار و اذیت نوکیشان مسیحی در این کشور خاتمه داده شود، همچنان شاهد فشارهای روز افزونی بر جامعه نوکیشان مسیحی ایران هستیم.


“سازمان‌های حقوق بشری امضاکننده این بیانیه می‌گویند مقام‌های ایران با ایجاد فشار بر رهبران جامعه مسیحیت از طریق تهدید مستقیم یا آزار و اذیت عامدانه، آنان را مجبور به ترک وطن می‌کنند. بنا بر گزارش‌ها به تعدادی از گرداندگان کلیساهای خانگی در طول بازجویی گفته شده است که به ۵ تا ۱۰ سال حبس محکوم خواهند شد، مگر اینکه کشور را ترک کنند.”

Hra-iran images (1) c2ee7b_89edbf7ddbe6461d994627183f8f0c4d_mv2در این راستا مسیحیان اذعان میکنند روزانه برای پرسش و پاسخ به دفاتر اطلاعات احضار میشوند و به دلیل مصادره اسناد و مدارک شناسایی (نوکیشان مسیحی) آنها امکان خرید و فروش املاک و مستغلات یا خودروو …را ندارند و در برخی موارد آنها را وادار به ترک اجباری مشاغل‌شان میکنند ، مسئولان و اعضای کلیساهای خانگی عمدتا با اتهاماتی چون “اقدام علیه امنیت ملی از طریق راه‌اندازی کلیساهای خانگی” مواجه می‌شوند.


بنا به گزارش این سازمان‌های حقوق بشری “ماموران امنیتی ۷۹ مسیحی را در فاصله بین ما‌ه‌های اردیبهشت تا مرداد ۹۵، در مناطق مختلف ایران بازداشت کرده‌اند؛ اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها از چند روز تا یک ماه تحت بازجویی مستمر بوده و یا در بازداشت به سر برده‌اند ، برخی از دستگیرشدگان کماکان بدون هیچ‌گونه اتهام مشخصی در بازداشت به سر می‌برند. سازمان‌های حقوق بشری معتقدند که تعداد بازداشت‌شدگان بیش از این آمار می‌تواند باشد، چرا که برخی از بازداشت‌ها گزارش نشده‌اند”.


همچنین این سازمانها اذعان میدارند ایران در میان ۱۰ کشور سرکوبگر حقوق مسیحیان قرار دارد و این نوع رفتار نسبت به مسیحیان و نوکیشان نقض آشکار تعهدات بین‌المللی دولت ایران است.

 

در خاتمه امضاکنندگان بیانیه خواستار توجه جامعه بین‌الملل و همین‌طور دولت ایران به موارد نقض حقوق اقلیت‌های دیدنی شده‌اند. آنها از دبیرکل سازمان ملل و گزارشگر آزادی مذاهب و نیز گزارشگر ویژه حقوق بشر در مورد ایران خواسته‌اند با توجه به مسئولیت‌ها و وظایفشان، وضعیت آزادی ادیان در ایران را رصد کرده و نتایج را به صورت کامل به اعضای سازمان ملل متحد گزارش دهند.

 

این بیانیه را سازمان‌هایی مانند “کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران”، “مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران”، “سازمان دیده‌بان خاورمیانه”، “بنیاد عبدالرحمان برومند”، “عدالت برای ایران”، “مرکز حامیان حقوق بشر” و … امضا کرده‌اند.

 

بهاره میرهادی زاده – صدای مسیحیان ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.