آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / قلع و قمع مسیحیان فارسی زبان در دولت امید!
قلع و قمع مسیحیان فارسی زبان در دولت امید!

قلع و قمع مسیحیان فارسی زبان در دولت امید!

هشت تن از مسیحیان فارسی زبان در ایران با احکام حبس طولانی مدت و تبعید توسط دادگاه محکوم شده اند!

نام مسیحیانی که با احکام سنگین مواجه شده اند یوسف ندرخانی،ویکتور بت تمرز،محمد رضا امیدی، محمد علی مسیب زاده و زمان فدائی،سِوادا آغاسر(احضار برای گذراندن دوران محکومیت)،هادی عسگری،امین افشارنادری

این احکام غیر انسانی و از سرگیری هجوم نیروهای اطلاعاتی ایران به نوکیشان مسیحی در روزهای اخیر در ایران مصادف است با توصیه آیت الله علی خامنه برای مقوله امر به معروف!

قاضی  احمدزاده در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب در خیابان شریعتی نبش معلم،بدون آنکه  اصل حکم را در اختیار وکیل بگذارد و تنها با ارائه پیش نویس حکم به وکیل،آقایان یوسف ندرخانی، محمد رضا امیدی، محمد علی مسیب زاده و زمان فدائی، هر یک به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. علاوه بر آن کشیش یوسف ندرخانی به ۲ سال تبعید به شهرستان نیک شهر  و محمد رضا امیدی هم به۲ سال تبعید به شهرستان برازجان محکوم شدند.

دو نوکیش مسیحی دیگر به نامهای “هادی عسگری” به ۱۰ سال حبس تعزیری و “امین افشارنادری” به ۱۰ سال حبس و ۵ سال نیز به اتهام توهین به مقدسات ، جمعا به ۱۵ سال حبس محکوم شده است.

همچنین طبق اخبار رسیده “کشیش ویکتور بت تمرز ” و “کاویان فلاح محمدی” به اتهام اقدام علیه امنیت ملی با تشکیل و اداره کلیساهای خانگی هر کدام به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. طبق این حکم آنها پس از پایان دوران زندان هر کدام برای دو سال نیز ممنوع‌الخروج خواهند بود.

کشیش ویکتور از کشیشان رسمی آشوری وعضوکلیساهای پنطیکاستی میباشد،لازم به ذکر است فرزند کشیش با تمرر  به همراه ۱۲ نوکیش مسیحی، در پنجم دی ماه سال ۱۳۹۳ (۲۶ دسامبر ۲۰۱۴) زمانی که جشن میلاد مسیح را در منزل مسکونی خود برگزار کرده بودند توسط ماموران لباس شخصی شناسایی و بازداشت شدند.

حسن روحانی پیش از پیروزی در دوره اول ریاست جمهوری اش  یکی از شعار های انتخاباتش این بود که در طی ریاست جمهوریش شرایط بهتری برای اقلیت های مذهبی فراهم کند.متاسفانه آقای روحانی به شعار هایش عمل نکرد.

حسن روحانی، پس از پیروزی در انتخابات  عمده وعده‌های خود را در رابطه با اقلیت‌های مذهبی قومی در ایران، در قالب انتشار یک بیانیه ۱۰ ماده‌ای ارائه کرد. با اینکه در بخشی از این بیانیه صراحتا وعده داده شده که دولت در ایجاد امکان برگزاری فرایض دینی و مذهبی تلاش خواهد کرد، اما اقلیت‌های دینی و مذهبی ایران کماکان در مواردی مانند عبادت در کلان شهرها با مشکلات سابق روبرو هستند.

اصل ۱۲ قانون اساسی ایران توضیح می‌دهد که “دین رسمی جمهوری اسلامی، اسلام، مذهب جعفری اثنی عشری است.” از پیروان دیگر مذاهب اسلامی چون حنفی، شافعی، مالکی، حنبلی، زیدی به اقلیت تعبیر نشده، ولی در‌‌ همان اصل عنوان شده که پیروان این مذاهب از احترام کامل برخوردار هستند.

اما طبق اصل ۱۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی، “ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی تنها اقلیت دینی شناخته می‌شوند که در حدود قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعلیمات دینی بر طبق آیین خود عمل می‌کنند”.

این دو اصل قانون اساسی با وجود تاکید نمایندگان مجلس و برخی روسای جمهور، هیچ‌گاه به صورت کامل به اجرا در نیامده‌اند.

سیدمحمد خاتمی، رییس جمهور دولت اصلاحات و حسن روحانی رییس دولت یازدهم، از جمله مقامات ارشد ایرانی هستند که در کارزارهای انتخاباتی خود بر ضرورت اجرایی کردن برخی از اصول قانون اساسی مربوط به اقلیت‌های قومی مذهبی مانند اصل ۱۲ و ۱۳ تاکید کرده‌اند.

روحانی در بند ششم بیانیه ۱۰ ماده‌ای، بر “رعایت حقوق پیروان سایر ادیان و مذاهب و عدم دخالت در امور دینی و مذهبی آنان” تاکید کرده و توضیح داده که “با تأمین آزادی در عقاید دینی و مذهبی و ایجاد امکان اجرای آداب و فرایض دینی مذهبی آنان در شرایط یکسان” می‌توان حقوق اقلیت‌ها را رعایت کرد.

حسن روحانی با انتخاب انتقادبرانگیز، علی یونسی، وزیر پیشین اطلاعات به عنون دستیار ویژه در امور اقلیت‌های مذهبی و قومی تلاش کرد گام‌هایی در راستای اجرایی کردن این بیانیه بردارد.

با اینحال همه این وعدها در جمهوری اسلامی مصداق  وعده سر خرمن میباشد.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.