آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / ایران:شرح حال زندانی نوکیش مسیحی محکوم به اعدام
ایران:شرح حال زندانی نوکیش مسیحی محکوم به اعدام

ایران:شرح حال زندانی نوکیش مسیحی محکوم به اعدام

سینا دهقان نوکیش مسیحی در شعبه یک دادگاه کیفری اراک به اتهام سب النبی به اعدام و به اتهام توهین به رهبری به ۱۶ ماه حبس محکوم شد. این اتهامات به دلیل راه اندازی یک کمپین و نوشتن مطالبی در شبکه اجتماعی “لاین” است

photo_2016-09-14_00-14-54یک منبع نزدیک به سینا دهقان، شهروند تهرانی ۲۰ ساله که به اتهام سب النبی از طریق نوشتن مطالبی در شبکه اجتماعی “لاین” محکوم به اعدام شده است گفت: «سه ماه پیش پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شده و اکنون همه امید خانواده سینا به نقض حکم است.»
وی افزود : «سال گذشته وقتی سینا ۱۹ ساله و سرباز بوده، کمپینی در شبکه لاین برای سه روز به راه انداخته، در این کمپین مطالبی خلاف دین اسلام و قرآن منتشر می شده اما سینا پس از دستگیری اظهار ندامت کرده است و مطابق قانون به صرف اینکه متهم ادعا کند در شرایط روحی نامناسب در حالت مستی و یا عصبانیت به پیامبر توهین کرده است مجازات باید از اعدام به شلاق تبدیل شود.

سینا دهقان در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۴ در پادگان محل خدمتش در تهران توسط ماموران حفاظت امنیت سپاه پاسداران اراک دستگیر و پس از یک روز به زندان مرکزی اراک منتقل شد و تاکنون درآنجا محبوس است.
سینا دهقان در شعبه یک دادگاه کیفری اراک به اتهام سب النبی به اعدام و به اتهام توهین به رهبری به ۱۶ ماه حبس محکوم شد. این اتهامات به دلیل راه اندازی یک کمپین و نوشتن مطالبی در شبکه اجتماعی “لاین” است. در این کمپین آنلاین مطالبی در مخالفت با اسلام، قرآن و تصاویری از قران سوخته منتشر شده است.
سینا سرباز و دژبان پادگان بود، چهار روز مانده بود دوران سربازش تمام شود که ماموران حفاظت امنیت اراک به پادگان رفته و او را همانجا دستگیر کردند.
ماموران به خانواده اش گفتند که فقط او را برای چند سوال و جواب می برند و چند روز بعد آزاد می شود اما الان نزدیک یکسال است که در زندان است.

این منبع در پاسخ به این سوال که آیا سینا دهقان اتهامش را پذیرفته است گفت: «در بازجویی ها به او گفته اند که اگر زیر برگه ها را امضاء کنی و اتهامات را بپذیری و بعد توبه نامه بنویسی، بخشوده و آزاد می شوی. سینا هم تحت فشار هر چه خواستند امضاء کرده و اتهام را به گردن گرفته است. اما بعد برایش حکم اعدام صادر کردند. سینا اکنون می گوید من همه اینها را امضاء کردم به امید اینکه آزاد شوم.
photo_2016-09-14_00-17-56از او اعتراف تلویزیونی هم گرفته اند.
خانواده اش هر هفته طی این یکسال از تهران به اراک برای ملاقات او رفته اند. ا پرونده ای دیگرش محمد نوری ساکن اراک بود و به همین دلیل سینا دهقان را نیز به اراک منتقل کردند . در واقع ماموران سپاه از طریق تلفن و اینترنت محمد نوری ، سینا را پیدا کردند. سینا وضعیت روحی مناسبی ندارد، افسرده است ،مرتب گریه می کند و در بندی است که زندانیان با جرم های مواد مخدر، قتل و قاچاق نگهداری می شوند. مدتی پیش هم بندی هایش گونه اش را شکسته بودند.

دو متهم دیگر این پرونده به نام های سحر الیاسی، اهل تهران و محمد نوری، اهل اراک هستند. سحر الیاسی نیز در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۴ در خیابان تجریش دستگیر شد و پس از یک روز بودن در زندان اوین به زندان مرکزی اراک منتقل شد. خانم الیاسی و محمد نوری با اتهام مشابه توهین به رهبری در دادگاه انقلاب اراک به ۱۶ ماه حبس محکوم شدند، اما محمد نوری به اتهام سب النبی مانند سینا دهقان در شعبه یک دادگاه کیفری اراک به اعدام محکوم شد و خانم الیاسی به اتهام توهین به مقدسات به هفت سال حبس محکوم شد که بعدا در اسفند ماه ۱۳۹۴ در دادگاه تجدیدنظر به سه سال حبس کاهش یافت. دادگاه تجدیدنظر سایر احکام را تایید کرد. پس از آن سینا دهقان و محمد نوری به حکم اعدام خود به دیوان عالی کشور اعتراض کردند و اکنون منتظر رای نهایی هستند.
در حال حاضر هر سه آنها در بندهای زندان مرکزی اراک نگهداری می شوند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.