آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / ضرب و شتم یک کولبر کُرد به خاطر قاچاق چند بوکس سیگار+ویدئو
ضرب و شتم یک کولبر کُرد به خاطر قاچاق چند بوکس سیگار+ویدئو
عکس آرشیوی

ضرب و شتم یک کولبر کُرد به خاطر قاچاق چند بوکس سیگار+ویدئو

عدم وجود اشتغال برای مرزنشیان مناطق کردنشین، آنها را وادار کرده‌‌ برای رسیدن به‌ یک زندگی ابتدایی مجبور به‌ کولبری در مقابل دستمزدی بسیار ناچیز در مناطق مرزی برای امرار معاش شوند.

کولبر به کارگران مرزی گفته می‌شوند که برای کسب درآمد زندگی خود مجبور به حمل اجناسی می‌شوند. کولبران بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان،کرمانشاه مشغول به کولبری هستند. آن هااز روی ناچاری و در قبال دستمزد ناچیز اقدام به حمل و ورود کالای خارجی از نقاط غیر رسمی گمرکی می‌کنند.

کالایی که طبق تعریف دولت ایران قاچاق محسوب می‌شود بر روی پشت کُردها و یا از طریق حمل با حیوان بارکش از مناطق صعب العبور مرزی به داخل شهرها و روستاهای مرزی انتقال داده می‌شود. بیشتر این اجناس عبارتند از تلویزیون، کولر، بخاری، سیگار، لاستیک خوردرو، پوشاک و منسوجات؛ می‌باشد.
کولبری در استان‌های مرزی بیشتر رواج دارد و جزو یکی از خطرناکترین کارهای ایران محسوب می‌شود؛ بیشتر کارگران کولبر را جوانان و افراد میانسال تشکیل می‌دهند که فقط برای امرار معاش روزانه خود روی به این شغل خطرناک آورده‌اند. میانگین سنی این کارگران بین ۱۳ الی ۶۰ سال می‌باشد. هرساله بیش از صدها نفر از کارگران کولبر جان خودرا درمرزهای کُردستان از دست می‌دهند بیشتر آنها مورد تیراندازی نیروهای مرزی جمهوری اسلامی ایران قرارمیگرند. بیشترین آمار کشته شدگان کولبران به شهرهای مریوان، سردشت، اشنویه، بانه، نوسود کرمانشاه تعلق دارد.

نان، بهای نیاز جان ها، عامل اصلی کولبری به نارسایی های اقتصادی و بی توجهی دولت ایران، به مناطق کُردنشین و دشواری های امر اشتغال برای جوانان تحصیلکرده این مناطق باز می گردد.

هر سال تعداد زیادی از این کولبران از سوی نیروهای هنگ مرزی و دیگر نیروهای مسلح کشته شدەاند کە در مواردی نیز بە دلیل سکوت خانوادە کشتەشدگان، اسامی ثبت نشدەاند.

بنا به گزارشی که از کولبران مرزی تهیه شدە، تیراندازی این نیروها به سمت کاسبکاران مرزی، بدون اعلام هیچ گونه هشدار و شلیک هوایی صورت میگیرد.

از طرفی دیگر شکایت خانوادە کشتە یا زخمی شدگان، نیز تاکنون به جز متقبل شدن زندان و جریمەی نقدی بابت گلولەهای شلیک شده، هیچ چیز دیگری را دربر نداشتە و لزا افراد زیادی نیز با مین هایی که در مناطق مرزی که از دوران جنگ ایران و عراق در دهه ۱۹۸٠ به جا مانده، کشته و یا معلول می شوند، که متاسفانه دولت ایران، در اقدام و جمع آوری آنها از این مناطق هنوز عملی به جا نیاورده و این در حالی است کە تعدادی هم بر اثر بارش برف و باران شدید، ریزش بهمن، زیاد شدن آب رودخانەها و سقوط به دره، جان خود را از دست میدهند.

 ویدیوی زیر برای کانون مدافعان حقوق بشر کردستان ارسال شده است، ضرب و شتم ماموران انتظامی با یک کولبر کُرد به جرم قاچاق چند بوکس سیگار در مرز راضی خوی (زمان آن مشخص نیست) را نشان می‌دهد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.