آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / ائمه جمعه شش شهر دیگر خواستار لغو برگزاری کنسرت در شهرهای خود شدند!
ائمه جمعه شش شهر دیگر خواستار لغو برگزاری کنسرت در شهرهای خود شدند!

ائمه جمعه شش شهر دیگر خواستار لغو برگزاری کنسرت در شهرهای خود شدند!

ائمه جمعه شش شهر دیگر به تبعیت از احمد علم الهدی امام جمعه مرتجع مشهد خواستار لغو و یا  محدود شدن برگزاری کنسرت های موسیقی در شهرهای خود شده اند.

سید احمد علم الهدی چندی پیش در ارتباط با ممنوعیت برگزاری کنسرت های موسیقی در مشهد گفته بود: «کنسرت می‌خواهی، از مشهد برو» و همچنین در ادامه با مقایسه بین مشهد و واتیکان اضافه کرده باید به این شهر مذهبی مستقل از دیگر نقاط کشور در حوزه فرهنگی دیده شود.

در ارتباط با مخالفت های متحجرانه امام جمعه مشهد با برگزاری کنسرت های موسیقی  اسدالله ایمانی، نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام جمعه شیراز،«محمود حسینی» امام جمعه سیرجان، سیدمهدی قریشی امام جمعه ارومیه،حسن رمضان‌پور امام  جمعه شهر خواف در استان خراسان رضوی،ائمه جمعه رامسر و تنکابن نیز درخواست لغو کنسرت های موسیقی در شهرهای خود را داده اند.

عدم برگزاری کنسرت در مشهد را نمی شود بی جواب گذاشت! اول امام جمعه مشهد علم الهدی گفت که “مشهد جای عیاشی و کنسرت نیست و اگر می خواهید کنسرت برگزار کنید به شهر دیگری بروید”. سپس وزارت ارشاد با محترم شمردن نظر علم الهدی از برگزاریکنسرت در مشهد انصراف داد، و حالا علی مطهری گقته است: “درباره اجرای کنسرت‌ها در استان‌های مختلف نباید تفاوت قائل شد، زیرا کشور که حکومت فدرالی نیست و اینگونه نیست که بگوییم خراسان رضوی دارای خودمختاری است و قوانین خاصی بر آنجا حکومت می‌کند. چیزی به نام حریم امام رضا وجود ندارد.”

 روزنامه «شرق» در شماره روز یک‌شنبه (۳۱ مرداد) خود گزارش کرده که امامان جمعه شهرهای شیراز، رامسر، تنکابن، سیرجان، خواف و عنبرآباد نیز در خطبه‌های نماز جمعه، به‌نوعی خواستار برگزار نکردن یا محدودیت در برگزاری کنسرت‌های موسیقی در شهرهای خود شده‌اند.

اسدالله ایمانی، امام جمعه شیراز از جمله این روحانیون است که با استناد به تصمیم وزارت ارشاد مبنی بر لغو برگزاری کنسرت در مشهد، خواستار تسری این سیاست به سایر شهرهای ایران شده‌است.
آقای ایمانی از علی جنتی، وزیر ارشاد پرسیده «اگر برگزاری کنسرت حرام است و ضرر دارد، پس برای همه مسلمانان مضر است و حرام. حرام را توسعه ندهید و گناه را تشویق نکنید.»
محمود حسینی، امام جمعه سیرجان هم با انتقاد از برگزاری کنسرت در سیرجان در خطبه‌های این هفته نماز جمعه گفته «عده زیادی از مردم با مراجعه به ما خواستار توقف کنسرت‌ها هستند.»
آقای حسینی افزوده «نباید صدور مجوز اجرای کنسرت بر عهده این وزارت باشد و این کار مراجع تقلید است که مخالف برگزاری کنسرت‌های مختلط و گناه‌آلود هستند.»
حسن رمضان‌پور خطیب جمعه شهر خواف در استان خراسان رضوی هم در این زمینه گفته «نیاز امروز جامعه اسلامی ما برگزاری کنسرت نیست که برخی برای جلوگیری از برگزاری آن در مشهد جوسازی می‌کنند.»
مهدی قریشی، امام جمعه ارومیه هم از کنسرت‌ها با عنوان «محافل مختلطی» نام برده که تأمین امنیت آنها از سوی مسئولان «کار شایسته‌ای» نیست.
قریشی افزوده «مسئولان باید حس معنویت را بین اعضای جامعه روان کنند و از ایجاد بوالهوسی و شهوت‌رانی دوری کنند.»
رضا سالاری یکی دیگر از امامان جمعه است که در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر عنبرآباد کرمان به مسئولان وزارت ارشاد به خاطر برگزاری کنسرت هشدار داده‌است.
سالاری گفته «چرا امروز دغدغه برخی از مسئولان نظام اسلامی برگزاری کنسرت شده و آیا برگزار کردن کنسرت یا روی‌آوردن جوانان ما به اعتیاد مشکل اصلی ماست؟»
امام جمعه رامسر هم در خطبه‌های نماز جمعه این شهر با اشاره به برگزاری جشن هفته فرهنگی رامسر و کنسرت‌، گفته «نباید در برگزاری جشن‌ها و کنسرت‌ها افراط صورت گیرد.»
این درخواست‌ها و مخالفت‌ها با برگزاری کنسرت در سایر شهرهای ایران پس از آن صورت می‌گیرد که علی جنتی، وزیر ارشاد پس از ماه‌ها کشمکش با امام جمعه مشهد و مقام‌های قضایی این شهر اعلام کرد که این وزارتخانه از برگزاری کنسرت در این شهر صرف نظر کرده‌است.
وزارت ارشاد از مدت‌ها پیش از نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و مقام‌های قضایی و انتظامی این استان بر سر برگزاری کنسرت به اختلاف‌های جدی برخورده بود که در نهایت منجر به «عقب‌نشینی» این وزارتخانه شد.
این تصمیم وزارت ارشاد با اعتراض برخی چهره‌های سیاسی مواجه شده و علی مطهری، نایب رئیس مجلس، آن را نمونه‌ای از «حاکمیت دوگانه» در کشور دانسته و گفته که «امام جمعه‌ها حق دخالت در امور اجرایی را ندارند.»
پیش از این تصمیم وزارت ارشاد، مقام‌های قضایی بارها مجوز این وزارتخانه مبنی بر برگزاری کنسرت در برخی شهرهای استان خراسان را نادیده گرفته و دستور لغو برگزاری این برنامه‌ها را صادر کرده بودند.
مقام‌های قضایی استان خراسان رضوی پس از عقب‌نشینی وزارت ارشاد نیز اعلام کرده‌اند که تصمیم دادستان مشهد به برگزار نشدن کنسرت‌ها به دیگر شهرهای استان هم تسری خواهد یافت.
علی مظفری رئیس دادگستری خراسان رضوی در این زمینه گفته دستور دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی در رابطه با لغو کنسرت‌ها، به همه شهرها و شهرستان‌ها تسری خواهد یافت.

همچنین کنایه روزنامه جمهوری اسلامی به دولت: نظر علم‌الهدی درباره لغو کنسرت‌ها در مشهد واجب‌الاطاعه نبود

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود با تیتر «دولت رودربایستی» نوشت: خبر عقب نشینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برابر خواست امام جمعه مشهد در مورد عدم برگزاری کنسرت در این شهر با اینکه هفته گذشته در رسانه‌ها منتشر شد، هنوز در قالب اظهارنظر، اعتراض و درخواست‌های جدید ادامه دارد.

تا اینجا به امام جمعه مشهد ایرادی وارد نیست. زیرا ایشان هم به عنوان یک روحانی و هم به عنوان امام جمعه حق اظهارنظر دارد. اینکه نظر ایشان درست است یا نیست، امر دیگری است که در جای خود قابل بررسی است. این اظهارنظر امام جمعه مشهد قطعاً یک دستورالعمل واجب الاطاعه هم نیست زیرا در شرح وظایف ائمه جمعه این نکته وجود ندارد که آنها می‌توانند برای مسئولین اجرائی دستورالعمل صادر کنند.

مسئولان هر دستگاهی موظفند طبق ضوابط و مقررات دستگاه متبوع خود عمل کنند و در مواردی که ضابطه مشخصی وجود ندارد، توصیه‌های صاحبنظران، معتمدان، کارشناسان و علما را درصورتی که با اصول حوزه کاری این دستگاه منافاتی نداشته باشد مورد توجه قرار دهند.

 

یک نظر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.