آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / نقش اسلام سیاسی و سپاه در فساد و سیاه‌تر شدن اقتصاد ایران
نقش اسلام سیاسی  و سپاه در فساد و سیاه‌تر شدن اقتصاد ایران

نقش اسلام سیاسی و سپاه در فساد و سیاه‌تر شدن اقتصاد ایران

 اقتصاد سیاه یا همان اقتصاد زیرزمینی، اقتصاد موازی، اقتصاد سایه و پنهان، روزگار اقتصاد ایران را سیاه کرده است که کاهش قیمت نفت، رانت‌خواری سپاه و محدودیت‌های بی‌شمار اسلام سبب سیاه‌تر شدن آن شده است.

قاچاق و فروش مواد مخدر، استثمار نیروی کار، مصرف ۲۰۰ میلیون لیتری مشروبات الکلی، تجارت اعضای بدن انسان، قاچاق سلاح­ گرم، تجارت سکس، قاچاق از راه‌های رسمی، پول‌شویی، رشوه‌خواری، کلاهبرداری‌های اقتصادی، اختلاس، فرار مالیاتی، تقلب در پرداخت عوارض گمرکی، کاهش بهره‌وری نمونه‌ای از خروجی اقتصاد سیاه است که بیشترین درآمد و گردش مالی آن به جیب سپاه و سرداران آن می‌رود. چندی پیش حسین راغفر کارشناس اقتصادی نیز تاکید کرد تنها راه نجات اقتصاد کشور از فساد، رانت و تخلف این است که افراد نظامی‌و انتظامی‌دست از سر اقتصاد بر دارند.

راهکارهایی برای کاهش غلظت اقتصاد سیاه به کار گرفته شده است اما کارساز نیست به عنوان مثال بانک مرکزی برای جلوگیری از پول‌شویی، اقدام به شناسنامه‌دار کردن انتقال وجه و تعیین سقف انتقال وجه کرده است اما باید گفت که چنین اقداماتی فقط برای مردم است و نهادهایی مانند سپاه و نیروی انتظامی‌که پول‌شویی هنگفت انجام می‌دهند، بانک و موسسه مالی مختص خود تاسیس کرده‌اند و به راحتی پول‌شویی می‌کنند.

 ادعای اداره کشور با نفت ۲۵ دلاری

در طول ۳۵ سال گذشته وزرای اقتصادی یا به عبارتی دیگر وزرای «بیزینسمن» تنها ادعای بهبود وضعیت اقتصادی ایران را داشته‌اند و در کنار این امر برای توجیه عملکرد ضعیفشان از اقدامات دولت قبلی انتقاد کرده‌اند و همچنین با چرخ کردن آمار سعی بر زیبا و مثبت جلوه دادن عملکرد دولتشان داشته‌اند.

متاسفانه نبود آگاهی کافی اقتصادی در جامعه سبب شده تا حاکمان و نظام جمهوری اسلامی‌از این موضوع سوء استفاده کنند که مهندسی آمار و ارقام و همچنین ادعای اداره کشور با نفت ۲۵ دلاری نمونه بارز آن است.

طبق محاسبات، آمار و ارقام بودجه سال ۹۴، دولت با نفت ۴۰ دلاری تنها قادر به پرداخت حقوق کارمندان و بازنشستگان است، اینکه وزیر اقتصاد و رئیس جمهور ادعای اداره کشور با نفت ۲۵ دلاری را دارند باید علت و تحقق این ادعا را در کسب درآمدهای غیرقانونی و اقتصاد زیرزمینی و کاهش کیفیت زندگی مردم جستجو کرد.

«دولت امروز کشور را با نفت ۲۵ دلاری مدیریت می‌کند و از سوی دیگر دولت حقوق بازنشستگان کارگر را حدود ۶۵ درصد افزایش داده است»، این گفته روحانی در گردهمایی کارگران و آینده اقتصاد ایران است. البته ناگفته نماند طیب‌نیا وزیر اقتصاد نیز در نخستین نشست خبری شورای گفت وگوی بخش خصوصی و دولت سال جاری در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه اگر قیمت نفت به کمتر از ۴۰ دلار کاهش پیدا کند، دولت تنها می‌تواند حقوق بازنشستگان و کارکنان خود را دهد، اظهار کرد که دولت کشور را با نفت ۲۵ دلاری هم اداره می‌کند.

این پرسش نیز از شاپور محمدی معاون وزیر اقتصاد پرسیده شد که در خصوص کاهش قیمت نفت و افزایش غلظت اقتصاد سیاه گفت که در حال حاضر درصد اقتصاد سیاه ایران بین ۵ تا ۲۵ درصد است.

تنها منبع درآمد دولت ایران، خام‌فروشی منابع طبیعی، از سنگ‌های معدنی گرفته تا گاز و نفت است بنابراین با کاهش قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی این پرسش ایجاد می‌شود که دولت چگونه می‌تواند کشور را با نفت ۲۵ دلاری اداره کند و حقوق بازنشستگان را ۶۵ درصد افزایش دهد؟ و از سوی دیگر ماهانه به هر ایرانی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نیز پرداخت کند؟. باید منتظر ماند تا دولت بعدی تخلفات دولت روحانی را افشا کند، کاری که دولت‌ها به خوبی بر علیه یکدیگر انجام می‌دهند تا بتوانند در سایه این کار، اهداف فسادآلود بیزینسی و سیاسی خود را دنبال کنند.

اسلام سیاسی عامل سیاه‌تر شدن اقتصاد سیاه

ویژگی‌های اسلام و محدودیت‌های بسیار زیاد آن، از ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی گرفته تا محدودیت روابط جنسی و دیگر موارد سبب شده تا گردش مالی چنین اقداماتی به صورت پنهانی و به اقتصاد زیرزمینی منتقل شود. البته علی عرب مازار کارشناس اقتصادی نیز در صفحه ۱۵۰ کتاب اقتصاد سیاه خود و همچنین حسین راغفر عضو هیات علمی‌دانشگاه الزهرا در سخنرانی‌های خود به این ویژگی اسلام که به معضل تبدیل شده است، اشاره کرده‌اند.

حسین راغفر عضو هیات علمی‌دانشگاه الزهرا گفته است: در اروپا منحنی اقتصاد سیاه بسیار کمتر از دیگر کشورها است زیرا دولت‌ها اقتدارشان برای مدیریت چنین امری پر رنگتر و قویتر است، این در حالی است که در کشورهای جهان سومی‌فساد گسترده‌ای در طبقات مختلف حاکم است. اقتصاد سیاه را می‌توان نشانه‌ای از شکست سیاست‌های بخش عمومی‌دانست و علت اقتصاد سیاه، سیاسی است و راه حل آن بیشتر از اینکه اقتصادی باشد، سیاسی است. همچنین آمارهای رسمی ‌که از سوی مراکز آمارگیری اعلام می‌شود کیفیت و صحت زیادی ندارند. بنابراین آمارهای اقتصاد سیاه در ایران، زیاد دقیق نیستند و محاسبات آن مشکل دارد، زیرا اقتصاد سیاه به صورت غیررسمی ‌و ثبت نشده است.

ویژگی‌های اسلام و ممنوعیت، محدودیت و قاچاق کالا و مشروبات الکلی هزینه دسترسی و استفاده از این نوع کالاها را افزایش داده است. البته به دنبال این موضوع، به دلیل بی کیفیت بودن کالاها سلامت جامعه نیز به خطر می‌افتد.

علی عرب مازار یزدی کارشناس اقتصادی نیز می‌نویسد: طبق تحقیقات صورت گرفته، تا سال ۲۰۰۵ شدت اقتصاد سیاه در ایران ۱۹٫۷ درصد بوده است. همچنین تحقیقی توسط اشنایدر محقق اتریشی‌الاصل بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵ صورت گرفته که وضعیت اقتصاد سیاه در کشورهای مختلف را نشان می‌دهد که در این دوره زمانی شدت اقتصاد سیاه در ایران ۱۹٫۷درصد بوده است، هر چند اقتصاد سیاه در سال ۲۰۰۱ حدود ۱۹٫۴، در سال ۲۰۰۴ حدود ۲۰٫۳درصد بوده است. در سال۲۰۰۵ اقتصاد سیاه در آفریقا ۴۲٫۸ درصد، آمریکای مرکزی و جنوبی ۴۲ درصد، کشورهای کمونیست۲۲ درصد و آسیا ۲۹ درصد بوده است و میانگین اقتصاد سیاه ۱۴۲ کشور حدود ۳۴٫۳ درصد است.

مهدی دهقان روزنامه نگار 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.