آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / نشريه يالثارات اصلاحگر يا فحاش
نشريه يالثارات اصلاحگر يا فحاش

نشريه يالثارات اصلاحگر يا فحاش

چرا به فرزندان ودختران آقاياني كه در كانادا واروپا وآمريكا به طرز فجيعي كه  در حال خوش گذراني هستند اشاره نمي كنند وبه بازيگران سينما توهين ميكنند؟

درابتد كلام سوال من از مسؤلين اين ياالثارات اين است كه اول در تعيين نمودن اسم مجله يا روزنامه مقداري تجديد نظر كنند كه ما ايراني هستيم واگر تمام كشورهاي عربي در نشريات آنها بگرديم كلمه فارسي عاميانه ديده نمي شود تاكه برسد به مجله يا روزنامه ای
یالثارات الحسین ؟! حسین گفت اگر دین نداری آزاده باش دست اندرکاران اين نشریه سالهاست که با بودجه مملکت آشکارا وپنهان به بهانه دین اعمال ضد بشری انجام می دهيد 

مدیرمسئول هفته‌نامه «یالثارات» گفته: کسانی که در هفته‌نامه ما قلم می‌زنند رزمندگان دفاع مقدس هستند که هنوز روحیه سلحشوری آن زمان را حفظ کرده‌اند.

وی با بیان اینکه ما در چارچوب قانون حق و حقوق خود را پیگیری می‌کنیم، گفت: آن کاری را که در زمان جنگ با دشمنان کردیم، با منافقین داخلی هم می‌کنیم و از مواضع انقلابی کوتاه نمی‌آییم.

ولي سوال من اين است ازايشان چرا از فرزندان ودختران آقاياني كه در كانادا واروپا وآمريكا به طرز فجيعي كه  در حال خوش گذراني هستند اشاره نمي كنند وبه بازيگران سينما توهين ميكنند.

ارگان رسمی گروه انصار حزب الله، در مطلب خبرساز خود تحت عنوان “دیوث کیست”، از جمله به نقل روایتی مذهبی پرداخته بود که حکایت داشت: “هر مردی که زنش خود را آرایش کند و با آن حالت از منزلش بیرون آید، آن مرد دیوث می باشد و اگر کسی چنین مردان بی تفاوت در مقابل همسر و (دختران و خواهرانشان) را دیوث بنامد گناهی نکرده است.”
 
حتی برای زن‌های مسلمان هم حجاب اجباری نیست چه برسد به اقلیت‌های مذهبی…
هیچ اجباری هم در کار نیست. مگر در دهات ما از صدر اسلام تا کنون زنان ما چگونه زندگی می‌کردند؟ مگر چادر می‌پوشیدند؟… 
در راهپیمایی‌ها زنان  را مجبور کرده که با حجاب یا بی‌حجاب بیایند؟
در اصل دین اكراه و اجبار نیست چه برسد به فروع آن….می‌ترسم روزی برسد كه غارت بیت المال و فقر و فلاكت عادی شود و موضوع حساس جامعه بشود دو تار موی زن كه زیر روسری است یا بیرون آن…
 
بجاي اينكه پيگيري اختلاس گران ومعرفي فيش هاي حقوقي در روزنامه ها باشيد از علي خامنه ايي گرفته تا فرماندارها به پوشش مردم گير مي دهيد متاسفانه شماها بدنبال توهين به ناموس ملت هستيد  
ديوث  هرکسي كه باشد اما بهتر از کسی است که به مسلمانی توهین میکند و به ناموسش انگ هرزگی میزند…توهین صدباره به جشن حافظ و هنرمندان…و سکوت همیشگی خانه سینما در برابر ظلم….
در شرایطی که تکلیف اختلاسها و فیشهای حقوقی و پولشویی ها روی هواست…باید هم با چنین تیترهایی سر مردم را گرم کرد…
تروریسم در لباس دین. ……..
یالثارات از ابتدا تا لغو مجوز
 «یالثارات الحسین»، نام هفته نامه ای وابسته به ارگان انصار حزب الله در ایران است. صاحب امتیاز این نشریه مؤسسه انصار حزب‌الله و مدیر مسئول و سردبیر آن عبدالحمید محتشم است. این هفته‌نامه، در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۷۳ نخستین شماره خود را منتشر کرد. نشریه یالثارات الحسین که از ۳۰ اردیبهشت ۱۳۷۳ شروع به فعالیت کرد اولین‌بار در سال ۱۳۷۶ توقیف و انتشار آن از مرداد همان سال مجدداً شروع شد و این نشریه از معدود نشریات اصولگرا بود که در زمان تعطیلی گروهی نشریات اصلاح‌طلب، توقیف شد. یک‌بار هم در اردیبهشت ۱۳۸۶، مدیرمسؤل وقت این نشریه از اتهام افتراء به دستگاه قضایی و مقامات آن و نشر مطالب خلاف واقع و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با شکایت مدعی‌العموم تبرئه شد. در تیر ۱۳۸۷ نیز این نشریه دادگاهی شد. هم چنین در بهمن ۱۳۸۸ نیز مدیرمسوول این نشریه با رضایت شاکی، قرار منع تعقیب دریافت کرد. نشریه یالثارات دی ۱۳۹۱ نیز به شکایت سازمان سینمایی به دادگاه رفت. از آبان ۱۳۹۲ هم این هفته‌نامه دو بار به استناد بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات مورد تذکر هیئت نظارت بر مطبوعات قرار گرفته بود که برای چندمین بار در ۱۶ دی ۱۳۹۲، به استناد بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات انجام گرفت.

هفته نامه یالثارات، ارگان انصار حزب الله در روز ششم مرداد ماه مطلبی با عنوان بدون شرح ديوث كيست؟ را منتشر کرد. در این نوشته کوتاه عکس هایی از هنرمندان تلویزیون و سینمای ایران به همراه همسرانشان منتشر شده که در «جشن سینمایی حافظ» شرکت کرده بودند. روزنامه یالثارات در این مطلب «بی غیرتی» مردان سینمای ایران نسبت به حجاب زنانشان را مترادف با «دیاثت» دانست.

اخلاق یکی از بنیادی‌ترین و والاترین دروس و آموزه‌های عقیدتی و اجتماعی بوده و هست، و پاکیزگی گفتار از ارکان بسیار مهم اخلاق محسوب می‌شود.

متاسفانه در روزهای گذشته نشریه یالثارات، با زیر پا گذاشتن حریم اخلاق و نادیده گرفتن عفت کلام، عبارات ناشایست و زشتی را نسبت به سینماگران و خانواده ایشان به کار برده که فارغ از توجیه لغوی آن، در عرف اجتماعی، یکی از رکیک‌ترین و زشت‌ترین فحاشی‌های رایج در بین فرومایه‌ترین افراد جامعه محسوب می‌شود.

انتقاد سالم، سازنده و مؤدبانه حق تمامی ارباب جراید و رسانه‌های جمعی است اما بی حرمتی، افترا و زشت گویی در هر شکل و با هر بهانه و نیتی به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

انجمن بازیگران سینمای ایران طی بیانیه ای که در تاریخ ۹ مرداد ماه در واکنش به توهین نشریه یالثارات به هنرمندان منتشر کرد از مسوولان قضایی خواستار برخورد قاطع قضایی و قانونی نسبت به این «بی حرمتی» شد و آن را کمترین انتظار هنرمندان دانست.

انجمن بازیگران سینمای ایران در بخشی از بیانیه خود با اظهار اینکه یالثارات «رکیک ترین و زشت ترین فحاشی ها را به جامعه هنرمندان داشته سخن گفته بود.

«دیوث» در لغت به مردی گفته می‌شود که زن خود را در اختیار مردان دیگر قرار می‌دهد. نشریه «یالثارات» تصویر زوج‌های سینمایی را در مطلب «دیوث کیست؟» کنار هم گذاشته و هر عقل سلیمی درمی‌یابد که مقصود و منظور نویسنده این مطلب، همین زوج‌های محترم و به ویژه مردان بوده‌اند.

ماده ۲۲۵ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ مقرر می‌دارد: «کسی که به قصد نسبت دادن زنا یا لواط به دیگری، الفاظی غیر از زنا یا لواط به کار ببرد که صریح در انتساب زنا یا لواط به افرادی از قبیل همسر، پدر، مادر، خواهر یا برادر مخاطب باشد، نسبت به کسی که زنا یا لواط را به او نسبت داده است، محکوم به حد قذف و درباره مخاطب اگر به علت این انتساب اذیت شده باشد، به مجازات توهین محکوم می‌گردد.»

براساس این ماده، اگر قصد و نیت نگارنده مطلب مذکور، نسبت دادن زنا یا لواط بوده باشد – که از آن عکس‌ها و آن مطلب چیزی جز این برنمی‌آید – مجازات او حد قذف یعنی ۸۰ ضربه شلاق خواهد بود. این حد با شکایت زنان سینماگری که عکسشان در کنار همسرانشان آمده است، ثابت می‌شود. علاوه بر این، طبق همین ماده، مردان هم می‌توانند به اتهام توهین شکایت کنند.

ماده ۶۰۸ از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ درباره توهین مقرر می‌دارد: «توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک، چنانچه موجب حد قذف نباشد، مستوجب شلاق تا ۷۴ ضربه و یا ۵۰ هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود».

اما چه کسی مستوجب مجازات است؟ طبق قسمت اخیر تبصره ۴ ماده ۹ قانون مطبوعات، مسئولیت یکایک مطالبی که در نشریه به چاپ می‌رسد و دیگر امور در ‌رابطه با نشریه به عهده مدیرمسئول خواهد بود. تبصره ۷ همین ماده نیز صراحتا مقرر می‌دارد: «مسئولیت مقالات و مطالبی که در نشریه منتشر می‌شود به عهده مدیرمسؤول است ولی این مسئولیت نافی مسئولیت نویسنده و سایراشخاصی که در ارتکاب جرم دخالت داشته باشند، نخواهد بود.» بر این اساس به نظر می‌رسد که هم نویسنده این مطلب و هم مدیرمسئول نشریه «یالثارات» در صورت شکایت افرادی که جرم علیه آنان اتفاق افتاده است، می‌توانند تحت پیگرد قرار بگیرند.

مسعود سعیدی گفته بود انسان گاهی از “بسیاریِ گفتار” خاموش می‌ماند و نظر در حوادثی می‌کند که حیرت بر حیرت می‌افزاید و آدمی را به این فکر وا می‌دارد که سخن گفتن از مسیر استدلال و ادب چه نقصی دارد که کسانی این‌طور ناشیانه و سبک‌سرانه متوسل به فحاشی می‌شوند. کدام خلل بر ارکان جامعه ما افتاده و کدام هلاهل بر این جسم ناتوان کارگر شده که حتی اگر جشنی به نام نامی حافظ برگزار شود، درسی از او نخواهیم آموخت و همچنان از آزمون مدارا سرافکنده بیرون خواهیم آمد.

سریال فحاشی پای پست این و آن سهل است وقتی که جریده‌ای میدان‌دار می‌شود و دست جسارت از آستین وقاحت بیرون می‌آورد و هنرمندان این سرزمین را با القابی مخاطب می‌سازد که قلم از تکرار آن شرم می‌کند. آنان که با رگ‌های برآمده “زیستِ متفاوت” دیگران را بهانه‌ای برای جسارت و درشتی خود می‌دانند، در حکم “اشباه الرجالی” هستند که پوستینی وارونه را علم جهل خود کرده‌اند. من به سهم خود برای تمامی هنرمندان این سرزمین که روزی تن‌شان به واسطه‌ی بی‌تعهدی برخى از پزشکان بی‌جان می‌شود و روزی روح‌شان به طعنه و دشنام جاهلان گرفتار، آرزوی صبوری و بردباری می‌کنم .

 IMG_0002احسان فتاحی

 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.