آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / نامه دو نهاد حقوق بشری به حسن روحانی برای آزادی سه زندانی مسیحی در ایران
نامه دو نهاد حقوق بشری به حسن روحانی برای آزادی سه زندانی مسیحی در ایران

نامه دو نهاد حقوق بشری به حسن روحانی برای آزادی سه زندانی مسیحی در ایران

دو نهاد حقوق بشری با ارسال نامه به حسن روحانی خواستار آزادی سه زندانی مسیحی آذربایجانی شده اند.

بنا به اخبار رسیده سازمان حقوق بشری(IGFM) و پایگاه خبری مسیحیان پروتستان (Idea ) با ارسال نامه به حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی خواستار آزادی سه زندانی مسیحی شده اند.
این سازمان مسیحی و پایگاه خبری از این سه زندانی مسیحی به عنوان زندانیان ماه آگوست نامبرده است ودر نامه ای به حسن روحانی خواستار آزادی هرچه سریعتر آنان شده است.
این مسیحیان اهل جمهوری آذربایجان هستند که در اواخر ماه ژوئن برای شرکت در مراسمی به تهران دعوت شده بودند که به همراه ۷ تن دیگر بازداشت شده ولی پس از مدتی آن ۷ نفر آزاد شدند .
اسامی این سه نفر شبان الدار قربان اف،یوسف فرهاد اف و بهرام نصیب اف که هر سه عضو جامعه پروتستان کلمه زندگت در باکو هستند.

با توجه به وعده های  حسن روحانی رییس جمهور به ظاهر میانه رو در مورد حقوق اقلیت های مذهبی که پیش از انتخابات سال ۱۳۹۲ که به پیروزی وی منجر شد هیچ تغییری در وضعیت حقوق بشر و همچنین حقوق اقلیت های مذهبی در ایران مشاهده نشده است چه بسا فشار ها به مراتب افزایش هم یافته است.

همچنین در گزارش سازمان ملل  بطور مفصل و دقیقی آمده است که جمهوری اسلامی هنوز به آزار و اذیت نوکیشان و ایماندران مسیحی همچنین به زندانی کردن آنها به خاطر ایمانشان  ادامه میدهد ،و گزارش شده که جمهوری اسلامی  کلیساهای خانگی و همچنین مسیحیان انجیلی را همچنان تهدیدی بر علیه امنیت ملی میداند، حداقل تعداد ۴۹ نفر از ۳۰۷ زندانی اقلیت های مذهبی  که در زندانهای مخوف جمهوری اسلامی به سر میبرند از ایمانداران مسیحی هستند.همچنین در گزارش سالیانه سازمان ملل آمده است که رفتارهای خصمانه جمهوری اسلامی نسبت به سایر اقلیت های مذهبی یهودیان،بهاییان،زرتشتیان و دراویش همچنان ادامه دارد.

رژیم ایران همچنان به آزار و اذیت اقلیت های مذهبی به صورت جدی ادامه میدهد،وضعیت آزار اذیت مذاهب دیگر به غیر از اسلام شیعه  بصورت اسف ناک  در ایران اجرا میشود،در حالی  که رییس جمهور حسن روحانی پیش از انتخابات و سر کار آمدن دولت خود تحت عنوان تدبیر و امید وعده داده بود که جلوی آزار و اذیت اقلیت های قومی و مذهبی در ایران گرفته خواهد شد.

در مادهٔ ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر که حکومت ایران نیزیکی از کشورهایی هست که  متعهد به اجرای آن شده است آمده که هر انسانی محق به داشتن آزادی اندیشه، وجدان و دین است؛ این حق شامل آزادی دگراندیشی، تغییر مذهب ، و آزادی علنی  کردن آئین و ابراز عقیده، چه به صورت تنها، چه به صورت جمعی یا به اتفاق دیگران، در قالب آموزش، اجرای مناسک، عبادت و دیده بانی آن در محیط عمومی و یا خصوصی است.

ولی حکومت حاکم بر ایران که متعهد به اجرای اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد همچنان از اجرای آن سر باز میزند و اقلیت های مذهبی در ایران همچنان تحت آزار و اذیت میباشند،این پر واضح است که حکومت ایران با عدم توجه به تعهد خود قانون کشور را تبدیل به یک قانون  تک مذهبی اجباری  اسلام شیعه کرده است و تمام حق و حقوق به عبادات اسلام شیعه داده میشود، داگ بندن در مجله اینترنتی فوربس  در می ۲۰۱۳  در یک مقاله به نکته ای اشاره کرده بود که  که  نقض حقوق  ، مسیحیان، بهائیان، یهودیان و مسلمانان سنی که توسط عناصر تندرو شیعه مسلمان اجرا میشود  تماما تحت حمایت  رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه ای می باشد.

کشیش بهنام ایرانی،مریم نقاش زرگران،ابراهیم فیروزی،،محمد(وحید)روغنگیر،امین خاکی،مسعود رضایی،حسین ( دنیل ) بارون زاده،محمد بهرامی نمونه هایی از زندانیان مسیحی محبوس در زندانهای جمهوری اسلامی هستند.

 سازمان مسیحی درهایی باز (OpenDoors)  با انتشار لیست جدید که مربوط به کشورهایی که در سال۲۰۱۵مسیحیان تحت آزار و اذیت قرار داشته اند ایران را در رتبه نهم این لیست از میان پنجاه کشور قرار داده است،ایران در سال ۲۰۱۴ در رده هفتم این لیست قرار داشت.

با اینحال ایران با دو پله صعود در این لیست همچنان در زمره کشورهایی که مسیحیان را بینهایت تحت آزار و اذیت قرار میدهند(وضعیت قرمز) جا دارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.