آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / عصبانیت خامنه ای از انتقادات یک دانشجو!
عصبانیت خامنه ای از انتقادات یک دانشجو!

عصبانیت خامنه ای از انتقادات یک دانشجو!

محمد علی کامفیروزی دانشجوی  دکترای رشته حقوق جزایی دانشگاه تهران، شنبه ۲ جولای، با سخنرانی در حضور علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، به شدت از عملکرد نهادهای تحت نظر او و همچنین حصر رهبران معترضان، انتقاد کرد.

علی خامنه ای نیز در پاسخ گفت: “مواضع من درباره‌ فتنه‌ سال ۸۸ کاملاً صریح است و بر روی این موضوع حساس هستم و ملاک هم، عدم حمایت از کسانی است که سردمدار فتنه بودند و یا از آن سوءاستفاده کردند و تاکنون نیز اعلام تبری نکرده‌اند.”

کامفیروزی در صحبت های خود گفته است: «برخی مقامات قضایی اختیار خود را آنچنان بالا می‌بینند که بر خلاف اصل ۲۴ قانون اساسی، عملا در جایگاه قانونگزار نشسته و حقوق عمومی را تحدید و تضییق می‌کنند. یا به عنوان نمونه‌ای دگر، اعمال محدودیت‌های روزافزون بر روند تأسیس و یا فعالیت برخی تشکل‌های دانشجویی با سلایق سیاسی-اجتماعی متفاوت و یا منتقد، شوراهای صنفی و کانون‌های فرهنگی-هنری و… در دانشگاه‌ها، آن هم با برچسب زنی‌های ناصواب، مخل حقوق اجتماعی دانشجویان و مانعی در مسیر اعتلای فرهنگی دانشگاه‌ها شده است. همین مسأله باعث شده که حتی جلسه حاضر نیز بازنمای همه تفکرات و سلایق حاضر در دانشگاه نباشد».

این دانشجوی دانشگاه تهران، به برخوردهای امنیتی با تجمعات صنفی و دانشجویی هم اشاره کرد و گفت:‌«برخوردهای انضباطی غیرقانونی و گا‌ها حتی تهدیدهای نهادهای بیرون از دانشگاه در مقابل تجمعات صنفی و یا اعتراضات اجتماعی دانشجویان، در شأن یک جامعه قانون محور نیست؛ چه رسد به دانشگاه که باید مهد آزادی و آزاداندیشی باشد».

اصل برائت زیر سوال رفته است
کامفیروزی، با اشاره به برخی از اصول قانون اساسی ایران و نقض آن از سوی نهادهای مسئول گفت:‌ «با تاسف فراوان باید گفت که تجربه نشان داده که بسیاری از اصول قانونی و حقوق اولیه شهروندی مانند اصل برائت و یا حق دفاع و یا انتخاب آزادانه وکیل و یا مصونیت از تجسس و…، به کرات در نهادهایی مانند کمیته‌های انضباطی و یا کمیته ناظر بر نشریات نقض می‌شوند».

غیر قانونی بودن حصر رهبران معترضان
این دانشجوی ایرانی، خطاب به خامنه‌ای، به اتهام‌های انتسابی به برخی از چهره‌های جمهوری اسلامی و حصر آن‌ها هم اشاره کرد و گفت: « محدودسازی حق انتخاب آزادانه ملت و هتک حرمت و حیثیت اشخاص در برخی تریبون‌های رسمی و یا رسانه ملی و دیگر رسانه‌ها، بدون ارائه فرصت پاسخگویی، مانند انتساب اکاذیب و اهانت به برخی چهره‌های سیاسی-اجتماعی و خصوصا پاره‌ای مسئولین سابق نظام که به دلیل محدودیت‌های غیرقانونی (مستندا به اصل ۲۰، ۳۶، ۳۷ و ۳۹ قانون اساسی) حتی امکان پاسخگویی ندارند، از دیگر مصادیق قابل بیان می‌باشد».

اکنون بیش از ۵ سال است که میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۹ ایران، در حصر خانگی به سر می‌برد. برای برخی از چهره‌ها هم محدودیت‌هایی ایجاد شده از جمله محمد خاتمی رئیس جمهوری اسبق ایران که ممنوع التصویر و ممنوع الخبر است و نهادهای امنیتی ایران، جلوی حضور او را در برخی از مراسم می‌گیرند.

انقلابی‌گری با تندروی یکی شده است
کامفیروزی، در ادامه به مفهوم «انقلابی‌گری» مورد تاکید خامنه‌ای اشاره کرد و گفت که برخی از برخوردهای امنیتی توسط مسئولینی صورت می‌گیرد که خود را متصف به صفت «انقلابی» می‌دانند. او تاکید کرد: «اینجاست که زمینه‌ای برای خلط مفهوم مثبت انقلابی با مفهوم منفی تندروی ایجاد می‌شود».

او از خامنه‌ای خواست تاخط مشی‌هایی در باب نحوه مواجهه با منتقدین برخی آرا و نظرات او یا منتقدین نهادهای تحت نظر او در جامعه بیان شود تا زمینه پالایش بیشتر مفهوم انقلابیگری و گره خوردن آن با مفاهیم شریف دیگری مانند تحمل، مدارا، آزادیخواهی و به رسمیت شناختن حقوق و آزادی‌های منتقدین فراهم خواهد شود.

علی خامنه ای در این دیدار از کسی نام نبرد، اما از افرادی که “در عین ادعای حمایت از نظام و امام و انقلاب، موضع خود را درخصوص فتنه روشن نکرده‌اند”، انتقاد کرد.

 خامنه‌ای از اعتراضات صورت گرفته به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ تحت عنوان “فتنه” یاد می‌کند و در در طول ۷ سال سپری شده از آن انتخابات، بارها کسانی را که با آن اعتراضات مخالفت نکرده‌اند، مورد انتقاد قرار داده است.

دیدار چند ساعته  خامنه‌ای با تعدادی از دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های مختلف دانشجویی روز گذشته (شنبه ۲جولای /۱۲تیر) انجام شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.