آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / ممانعت از دفن یک شهروند بهایی فوت شده در اهواز
ممانعت از  دفن یک شهروند بهایی فوت شده در اهواز
تخریب قبربهاییان،عکس از آرشیو

ممانعت از دفن یک شهروند بهایی فوت شده در اهواز

  یک شهروند بهایی ساکن اهواز پس از گذشت شش روز از درگذشت وی اجازه دفن در گلستان جاوید اهواز ( قبرستان بهائیان) را پیدا نکرد و در نهایت این شهروند بهای متوفی در شهر هندیجان دفن شد.

  بهایی نیوز گفته است حسین آقا زهدی محمدپور که متولد ۱۳۰۳ بود پس از آنکه در تاریخ ۲۳ خرداد ماه ۱۳۹۵ درگذشت اجازه دفن در گلستان جاوید اهواز را پیدا نکرد و بنابر گفته منابع مطلع به خبرنگار مجموعه بهایی نیوز ، ماموران امنیتی اعلام کرده اند که ” وی باید در شهری به فاصله ۲ ساعت از اهواز منتقل داده شود و در شهر هندیجان به خاک سپرده شود.”

به گفته این منبع مطلع “تاکنون هیچ کس مسئولیت ممانعت را برعهده نگرفته و تنها می گویند که دستور از بالا است”.

همچنین این پایگاه خبری بهاییان گفته است:در روزهای اخیر نیز شهروند بهایی دیگری در تبریز به دلیل ممانعت مسئولان از دفن وی در شهر تبریز به شهر میاندوآب که فاصله دو ساعته تا تبریز را دارد منتقل و دفن شد . طبق تعالیم دیانت بهایی شهروندان بهایی در زمان درگذشت می بایست در فاصله کمتر از یک ساعته از محل درگذشت به خاک سپرده شوند و در سالهای اخیر بارها مسئولین جمهوری اسلامی جهت مقابله و آزار و اذیت شهروندان بهایی بارها متوفیان را در فاصله بیش از یک ساعته به خاک سپرده اند.

حدود دو سال پیش نیز خبر  عدم صدور جواز دفن برای یک دختر نوجوان ۱۲ ساله در تبریز به دلیل اعتقاد به دین بهایی،منتشر شده بود که  با گذشت ۲۱ روز از درگذشت این دختر نوجوان  «مهنا سمندری»  مسئولین شهر و گورستان تبریز  پیکر بی‌جان این دختر نوجوان را بدون ارائه پاسخ به خانواده‌اش در سردخانه نگه داشته‌ بودند.

بهاییان در دوران  پهلوی تا سر کار آمدن حکومت  ضد بشری جمهوری اسلامی در ایران از آزادی‌های دینی کامل و حقوق مدنی در ایران برخوردار بودند،همچنین برخی پستهای حکومتی را در اختیار داشتند. اما بعد ازآن  و به قدرت‌رسیدن اسلام‌گرایان شیعه(داعش شیعی) در راس حکومت، تبعیض‌های اجتماعی و تبلیغات منفی از سوی حکومت و نهادهای وابسته به آن، علیه اصول دیانت بهائی و باورمندان به آن به شکلی «سازمان‌یافته» شکل گرفت.

پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی ، بهائیان از حق تحصیل در دانشگاه‌ها و مشاغل دولتی و خدمت در ارتش محروم شدند، مجامع مذهبی آن‌ها غیرقانونی اعلام و تعدادی از قبرستان‌های آنان در مناطق مختلف ایران مورد تخریب واقع شد.

مراجع شیعه همگی آنها را کافر و نجس میدانند تا جایی که  آیت الله نوری همدانی،آنها را از سگ هم نجس تر میداند!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.