آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / پارلمان آلمان جنایت دولت عثمانی علیه ارامنه را نسل کشی اعلام کرد!
پارلمان آلمان جنایت دولت عثمانی علیه ارامنه را نسل کشی اعلام کرد!

پارلمان آلمان جنایت دولت عثمانی علیه ارامنه را نسل کشی اعلام کرد!

پارلمان آلمان،با اقتدار کامل کشتار ۱.۵ میلیون ارامنه توسط دولت عثمانی  نسل کشی اعلام کرد.

پارلمان آلمان با تصویب قطعنامه‌ای کشتار یک قرن پیش ارمنی‌ها در ترکیه عثمانی را “نسل‌کشی” دانست،این جنایت دولت عثمانی در سال ١٩۱۵، ۱.۵ میلیون نفر از ارامنه  ساکن ترکیه امروز توسط ارتش امپراطوری عثمانی کشته شده و جان خود را از دست دادند.

ترکیه این تعداد کشته شده را جو سازی میداند  وجود حرکتی سازمان یافته برای پاکسازی نژادی اقلیت ارمنی را رد می‌کند،و تاکید دارد، بسیاری از ترک‌ها هم در بحران‌های مقطع فروپاشی امپراطوری عثمانی جان خود را از دست داده اند!

ترکیه در  واکنش به مصوبه پارلمان آلمان  سفیرش را  فراخوانده است،همچنین گفته شده است:رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه  پیش از این در تماسی تلفنی به آنگلا مرکل هشدار داد که اگر آلمان “در چنان بازی‌هایی بیفتد” روابط بین دو کشور ضربه خواهد خورد.

 ارمنی‌ها با عنوان جنایت بزرگ از این عمل وحشیانه حکومت عثمانی یاد میکنند که  به نابودی عمدی و از پیش برنامه‌ریزی شده (نسل‌کشی) جمعیت ارمنی ساکن سرزمین‌های تحت کنترل امپراتوری عثمانی در خلال و درست پس از جنگ جهانی اول (۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ میلادی) توسط دولتمردان عثمانی و رهبران قیام ترکان جوان اطلاق می‌شود.

این جنایت منجر به  نسل‌کشی ارمنیان به طور عام بین یک تا یک و نیم میلیون نفر و نیز تبعیدهای اجباری در شرایطی که موجبات مرگ تبعیدشدگان را فراهم آورد، انجام می‌پذیرفت،امروزه این رویداد به طور گسترده به عنوان یکی از اولین نسل‌کشی‌های قرن بیستم شناخته می‌شود.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.