آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / حکم قطع انگشتان دست متهم به سرقت زندان مشهد اجرا شد!
حکم قطع انگشتان دست متهم به سرقت زندان مشهد اجرا شد!
عکس از آرشیو

حکم قطع انگشتان دست متهم به سرقت زندان مشهد اجرا شد!

 (م.ط)۳۹ ساله  متهم به سرقت انگشتانش زیر تیغ قرار گرفت  همچنین گفته شده است وی  دارای  ۱۴ فقره سابقه محکومیت در دستگاه قضایی است.

قطع دست مجازاتی است که براساس قانون مجازات اسلامیِ حکومت جمهوری اسلامی  و آیهٔ ۳۸ سورهٔ مائده، در مورد متهمین به سرقت اعمال می‌شود.

روزنامه خراسان به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد گفته است:  (م.ط)۳۹ ساله  متهم به سرقت انگشتانش زیر تیغ قرار گرفت  همچنین گفته شده است وی  دارای  ۱۴ فقره سابقه محکومیت در دستگاه قضایی است که در هفت مورد آن، مرتکب جرم سرقت شده است. این در حالی است که سارق حرفه ای در آخرین پرونده سرقتش که دارای شانزده شاکی خصوصی است به سه سال حبس، قطع ید و رد مال محکوم شده بودو در همین راستا حکم نهایی پس از طی شدن مراحل قضایی صبح روز گذشته در محوطه زندان مشهد به اجرا درآمد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان با دفاع از این  حکم وحشیانه گفت: “یکی از مهم ترین سیاست های سال  جاری برخورد با مجرمان و اجرای دقیق و قاطعانه احکام خواهد بود! همچنین وی گفته است: “جامعه باید برای مجرمان در جهت ارتکاب جرم ناامن باشد و در مقابل، ایجاد فضای آرامش بخش برای شهروندان از وظایف نهادهای ذی ربط و مسئول است و این حق طبیعی مردم شریف و بزرگوار است”.

مجازات هایی مانند سنگسار، قطع اندام‌های بدن و شلاق، که حقوقدان‌ها آن‌ها را مصداق‌های تنبیه‌های غیرانسانی و مغایر فرهنگ قضایی جهان می‌دانند، در قانون جمهوری اسلامی وجود دارد و گاه به اجرا گذاشته می‌شود.

براساس ماده ۱۹۸ قانون مجازات اسلامی، حکم قطع دست درباره سارقی اجرا می‌شود که به حد بلوغ شرعی رسیده باشد، در حال سرقت عاقل باشد، با تهدید و اجبار وادار به سرقت نشده باشد و بداند که مال غیر است و ربودن آن حرام است. همچنین در این قانون آمده‌است که سرقت در سال قحطی صورت نگرفته باشد، سارق مال را به عنوان دزدی برداشته باشد و مال دزدی از اموال دولتی و وقف و مانند آن که مالک شخصی ندارد نباشد و ارزش آن هم از یک چهارم گرم طلا بیشتر باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.