آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / الفاظ رکیک از آیت الله جوادی آملی
الفاظ رکیک از آیت الله جوادی آملی

الفاظ رکیک از آیت الله جوادی آملی

آیت الله  جوادی آملی برای روشن کردن  معنای غیرت در فرهنگ اسلامی گفته است : در فرهنگ قرآنی آمده  اجازه ندهیم بیگانه به حریم ما نفوذ کند.

این مرجع شیعه در دیدار با محمد رضا عارف منتخب مجلس شورای اسلامی از لیست اصلاح طلبان گفته است  کسانی که راه نفوذ بیگانگان را در فضای اقتصادی و یا سیاسی به روی کشور می گشایند از غیرت برخوردار نبوده و از عنوان رکیک و رایج در حوزه های علمیه و مساجد (که به کار بردن آن لفظ در شان و منزلت مخاطبین ما نمیباشد) هستند!

در گزارش این دیدار که در سایت رجا نیوز منتشر شده بود و پس از مدتی از این سایت حذف شد آمده است:محمدرضا عارف، سرلیست اصلاح‌‌طلبان تهران در انتخابات هفتم اسفند و گزینه ریاست “فراکسیون اعتدال” در مجلس دهم، صبح یکشنبه ۱۹ اردیبهشت برای دیدار‌ با علمای قم به این شهر رفت. سفر عارف به قم یک روز پس از ضیافت شام روحانی به افتخار منتخبان دوره دهم مجلس و هم چنین نشست منتخبان اصلاح‌طلب با یکدیگر انجام شد.

این مرجع تقلید در نقد مراوده با غیر،  عنوان کرده است: ‌«دیاثت یا اخلاقی است و یا سیاسی. کسی که بیگانه را راه می‌دهد … سیاسی است. بیگانه را در حریم خود راه دادن و وارد حریم غیر شدن با غیرت سازگار نیست.»

 دفتر  جوادی آملی در رابطه با دیدار این مرجع تقلید با محمدرضا عارف اطلاعیه ای را منتشر کرد.

همچنین در ادامه این اطلاعیه آمده است: «در این دیدار به کارگیری واژه‌ای خاص موجب برداشت ناصوابی گشته که امید این توضیح در جهت رفع این ابهام مؤثر و مفید باشد.»

واژه‌ خاص مورد نظر کاربرد اصطلاح «دیاثت» در دانش فقه و اخلاق است که در این متن توضیح داده می‌‌شود با کاربرد عرفی آن تفاوت زیادی دارد.

در بخش دیگری از این متن، ضمن توضیح این الفاظ رکیک  نوشته شده است: «…» به مرد بی‌غیرتی گفته می‌شود که مردان بیگانه را بر همسرش وارد می‌کند.

سپس با این توضیح گفته می‌‌شود که منظور این مرجع تقلید از به کار بردن این کلمه چه بوده است.

جوادی آملی در دیدار با عارف گفته بود «کسانی که راه نفوذ بیگانگان را در فضای اقتصادی یا سیاسی به روی کشور می‌گشایند، از غیرت اقتصادی یا سیاسی برخوردار نبوده و …  هستند.»

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.