آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / پای دانشمند نخبه فیزیک با زنجیر به تخت بیمارستان بسته شده است!+عکس
پای دانشمند  نخبه فیزیک با زنجیر به تخت بیمارستان بسته شده است!+عکس

پای دانشمند نخبه فیزیک با زنجیر به تخت بیمارستان بسته شده است!+عکس

در کمپین توییتری  «امید را آزاد کنید» (Free Omid) عکسی پس از عمل جراحی کلیه امید کوکبی دانشمند نخبه ایرانی منتشر شده که پای وی با زنجیر به تخت بیمارستان بسته شده است.

13043561_10154144375073841_1871135870466950265_nامید کوکبی متولد ۱۳۶۱ در گنبد کاووس دانشجوی دکترای فیزیک هسته‌ای با گرایش لیزر در دانشگاه تگزاس آمریکا بود در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ برای دیدار با خانواده‌اش به ایران سفر کرد اما هنگام خروج از کشور در فرودگاه بازداشت شد.

او سپس توسط قاضی صلواتی با اتهاماتی مانند «همکاری با دولت‌های متخاصم» به ۱۰ سال زندان محکوم شد که پس از حدود پنج سال زندان بدون مرخصی، به سرطان کلیه مبتلا شده است امید کوکبی امید کوکبی در روز پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۵ در بیمارستان سینای تهران مورد عمل جراحی قرار گرفت و پزشکان کلیه سمت راست او را به طور کامل از بدنش خارج کردند. پزشک وی اعلام کرد با توجه به وخامت حال امید کوکبی ادامه حضور وی در زندان می‌تواند باعث مرگ او شود.

وی در دوران تحصیل خود چندین بار برای دیدار با خانواده خود به ایران سفر کرده بود اما در آخرین سفر در بهمن سال ۸۹، هنگام برگشت به آمریکا در فرودگاه خمینی بازداشت شد. او به اتهام ارتباط با دولت متخاصم و کسب درآمد نامشروع یک ماه در بازداشتگاه ۲۰۹ زندان اوین در انفرادی، واز آن زمان به بعد در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می‌برد. وی ترکمن و از اهل سنت است و هیچ گونه سابقه فعالیت سیاسی نداشته است.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.