آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / سرکوب به بهانه بدحجابی توسط گشت ارشاد!
سرکوب به بهانه بدحجابی توسط گشت ارشاد!

سرکوب به بهانه بدحجابی توسط گشت ارشاد!

دور جدید مزاحمت های خیابانی ماموران پلیس تهران به بهانه بدحجابی و سگ گردانی ! 

تیم‌های مختلف گشت‌ امنیت اخلاقی پلیس تهران با استقرار در مقابل مراکز خرید، میادین اصلی و همچنین گشت‌زنی در بزرگراه‌ها و خیابان‌های پرتردد با ایجاد مزاحمت برای شهروندان  تهرانی به بهانه بدحجابی با آنان برخورد میکند!

براساس مشاهدات خبرنگار خبرگزاری ایسنا، از روز شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۵  ماموران پلیس خودرو هایی که راننده یا سرنشینان آن به گفته آنان کشف حجاب یا دارای حجاب نامناسب  بوده اند را توقیف کرده و به برخی از افراد نیز تذکر می‌دادند.

برخورد ماموران گشت‌های امنیت اخلاقی با مصادیق بدپوششی تنها محدود به بانوان نبوده و با پسران و مردانی که لباس‌های نامناسب بر تن کنند نیز برخورد می‌شد.

همچنین خبرگزاری آیسان گفته است: سال گذشته  حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی در جمع فرماندهان پلیس راهنمایی و رانندگی با انتقاد از وضعیت حجاب برخی رانندگان و سرنشینان خودروها از ماموران پلیس خواسته بود که در صورت دیدن این موارد با آن برخورد کنند، موضوعی که مورد تقدیر و حمایت رئیس قوه قضاییه نیز قرار گرفت.

ساجدی‌نیا رئیس پلیس پایتخت نیز سال گذشته با اشاره به فعالیت طرح‌های پلیس گفته بود که در کنار طرح امنیت اخلاقی یا همان گشت ارشاد، پلیس طرح‌های دیگری را نیز در دست اجرا دارد که از جمله آن برخورد با مواد فروشان و توزیع‌کنندگان مواد مخدر، برخورد با اراذل و اوباش، برخورد با سارقان و… که به نظر می‌رسد طی روزهای آتی این طرح‌ها نیز مجدداً در پایتخت اجرا شود.

در کنار پلیس ۲۶  دستگاه دیگر نیز در حوزه عفاف و حجاب مسئولیت دارند که بنا به قول برخی از فرماندهان فعلی و سابق نیروی انتظامی عملکرد این دستگاه‌ها مناسب نیست به طوری که چند سال قبل سردار اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده وقت ناجا با تاکید بر اینکه پلیس از روی اکراه در حوزه گشت ارشاد فعالیت می‌کند، از عملکرد دیگر دستگاه‌ها در این زمینه انتقاد کرده بود.

گشت ارشاد یا طرح ارتقای امنیت اجتماعی برنامه اجرایی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی است که در راستای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگیتحت عنوان «طرح جامع عفاف» اجرا شد. پس از تصویب «طرح جامع عفاف» و تایید آن توسط سید علی خامنه‌ای، محمود احمدی نژاد  «طرح جامع عفاف» را به نیروی انتظامی ابلاغ کرد. نیروی انتظامی برنامه اجرایی خود پیرامون عملی کردن «طرح جامع عفاف» را پس از چند جلسه هماهنگی با محمود احمدی نژاد با عنوان «طرح ارتقای امنیت اجتماعی» آغاز کرد با توجه به آنکه طرح در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب گردیده بود، در کنار دولت قوه قضائیه، سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، نیروی مقاومت بسیج و… نیز همکاری داشتند.

چهل حقوقدان در نامه‌ای به کمیسیون اصل نود مجلس هفتم از نیروی انتظامی بدلیل ایجاد محدودیت‌ها، ممنوعیت‌ها و وضع و تفسیر قانون و اجرای مجازات نا نوشته، پوشش‌های بعضاً متعارف و مقبول جامعه را با عناوین مجرمانه بدون مستند قانونی، ممنوع و ازمصادیق جرم تلقی کردن و بنابر تشحیص خود اقدام به برخورد با شهروندان کرده، شکایت کردند. حقوقدانان طرح “ارتقای امنیت اجتماعی را مغایر با اصل ۳۷ قانون اساسی، که هیچ‌کس را مجرم ندانسته و اصل را بر برائت قرار داده، مگر هنگامی که عمل ارتکابی جرم تعریف و مجازاتش هم در قانون مجازات اسلامی و جود داشته باشد؛ چرا که در غیر این صورت بر اساس قاعده فقهی قبح عقاب بلا بیان، مجازات عملی که جرم بودن آن اعلام نشده، امری است قبیح و مورد ذم شرع و عقل. همچنین اصل ۵۷ قانون اساسی مبنی بر پذیرش اصل بنیادین تفکیک قوا در رژیم  جمهوری اسلامی ، تصریح نموده که امر خطیر قانون گذاری در صلاحیت قوه مقننه‌است بر شمردند. این نامه توسط دو نفر از حقوقدانان به کمیسیون تسلیم شد”.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.