آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / فتوای خامنه ای:در ارتباط با مراسم نوروز!
فتوای خامنه ای:در ارتباط با مراسم نوروز!

فتوای خامنه ای:در ارتباط با مراسم نوروز!

علی خامنه‌ای رهبر حکومت نامشروع ایران پهن کردن سفره هفت سین و برگزاری روز سیزده بدر را مراسمی که در برگزاری سال نوی  ایرانی در میان ایرانیان مرسوم میباشد را  بدون ریشه مذهبی اعلام کرده است و بازید با افرادی که وی بی حجاب نامیده  مشروط اعلام کرده است!

به نقل از خبرگزاری مهر در  فتاوای جدید  خامنه‌ای   دید و بازدید با افراد بی‌حجاب فامیل در ایام عید به شرطی که “موجب تأیید ایشان در عدم التزام به امور دینی نباشد، مانعی ندارد”.

وی گفته “اگر احتمال بدهید که ترک معاشرت با آن‌ها موقتاً موجب خودداری آن‌ها از ارتکاب معصیت می‌‏‌شود به عنوان امر به معروف و نهی از منکر واجب است”.

همچنین وی در فتوای خود گفته است  “صله‌ رحم منحصر در دید و بازدید نیست بلکه از ‏طرق دیگر مانند تلفن، نامه و امثال آن نیز محقّق می‌شود”. ‏

علی خامنه‌ای همچنین درباره پرسشی مبنی بر اینکه “پهن کردن و چیدن سفرهٔ هفت سین در نوروز جزء خرافات شمرده می‌شود و حرام است یا خیر؟” هم فتوا داده که “این‌گونه امور جنبه مذهبی ندارد”.

وی در پاسخ به این پرسش که “آیا انجام مراسم روز سیزدهم فروردین (سیزده بدر) اشکال دارد؟” نیز گفته “فی نفسه حرام نیست؛ هر چند چنین چیزی مبنای شرعی ندارد”.

با اینحال بسیاری از علمای شیعه مانند مرتضی مطهری سنت های ایرانی را احمقانه و یا مغایر با فرهنگ شیعی  میدانند! تا جایی که مرتضی  مطهری با توهین به نیاکان ایرانی و احمق خطاب کردن آنان گفته است”اگرهم پدران گذشتگان چنین کاری می کردند(پریدن از روی آتش در شب چهارشنبه آخر سال) شما وقتی می بینید یک کار احمقانه است و دلیل حماقت پدران شماست رویش را بپوشانید، چرا این سند حماقت را سال به سال تجدید می کنید” همچنین وی گفته است “ممکن است نیاکانتان اشتباه کرده باشند، ممکن است عقل و شعور نداشته باشند، آنکه دلیل نمی شود، نیاکان ما در گذشته چنین کرده اند ما هم چنین کنیم”!

قابل توجه رهبر جمهوری اسلامی :

عید نوروز یکی از مهمترین و اصلی ترین جشن های ایرانیان می باشد که از دیرباز و از ایران باستان نسل به نسل منتقل شده است . این عید با تمام شدن زمستان و فرا رسیدن بهار آغاز می شود و نماینگر آغاز سالی جدید و با عشق و محبت است.

زمان جشن نوروز ۱۳ روز است و در اولین روز نوروز ایرانیان سفره ای پهن می کنند و بر آن هفت چیز که نامشان با حرف سین شروع شده باشد, می گذارند و آن را سفره هفت سین می نامند. ( سبزه : نمودارِ گل های زیبا و زینتی ، سرسبزی و خرمی, سیب : میوه ای بهشتی و نماد زایش, سمنو : از جوانه ی گندم، نمود رویش و برکت, سنجد : بوی برگ و شکوفه ی آن محرک عشق و دلباختگی است و…) برای تزیین سفره هفت سین از وسایل دیگری استفاده می شود که هر یک فلسفه خاصی دارند. آینه و شمع برسر سفره هفت سین به نشانه نور, روشنایی و شفافیت استفاده می شود.

ایرانیان در طول مدت جشن های سال نو به دیدن یک دیگر می روند و سال جدید را تبریک می گویند و کدورت ها و کینه های احتمالی را کنار می گذارند،سیزدهم نوروز، روز ویژه طلب باران بهاری برای کشت زارهای نودمیده، انگاشته شود. در این روز، از دیر باز مردم ایران به دشت و صحرا می رفتند تا با شکست دیو خشکسالی، گوسفندی برای فرشته باران، قربانی و بریان کنند تا این فرشته کشت های نو دمیده را از باران سیراب کند.
مردم ایران  نیز در پایان روز سیزدهم با سبزه های سفره هفت سین خود به دامن طبیعت پناه می برند و تمام روز را در طبیعت می گذرانند که در تقویم رسمی کشور این روز« روز طبیعت» نام گذاری شده است. روز چهاردهم فروردین ماه, جشن ها ی نوروزی به پایان رسیده و مردم زندگی عادی خود را از سر می گیرند. مراسم جشن های نوروزی یکی از جذاب ترین جشن های ایرانی برای مردم ملل دیگر است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.