آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / ممنوعیت استفاده واژه شراب در کتاب!
ممنوعیت استفاده واژه شراب در کتاب!

ممنوعیت استفاده واژه شراب در کتاب!

استفاده بعضی واژه ها نباید در هیچ کتابی بیایند، مانند  شراب، حتی اگر در تقبیح آن باشد!

محمد سلگی، مدیر دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد جمهوری اسلامی به ماهنامه شیرازه کتاب گفته است”کتابهای زیادی داشته ایم که ۱۰ بار، بیست بار و سی بار چاپ شده‌اند و بعد به آن مجوز داده نشده است. یا سخت‌گیری‌هایی داشته‌ایم. دربارۀ کلماتی مانند شراب که می‌گویند، نباید در کتاب بیاید. جایی متن در تقبیح شراب بوده است، اما گفته‌ایم کلمۀ شراب اصلا نباید بیاید. یا درخصوص ذکر اسامی حیوانات و اسامی خارجی، ذکر اسم رئیس جمهور فلان کشور و… سختگیری‌هایی بوده است،می‌خواهم بگویم از این طرف هم با سخت‌گیری زیاد ممکن است کتاب‌های خوب از دست برود و ناشر متضرر شود. چگونه باید به یک حدی از تعادل برسیم؟ از یک طرف اجازه بدهیم که در بحث خانواده مطالب جدید بیاید و از طرف دیگر کنترل بشود، نقایصش هم رفع شود. در واقع، یک حجم بالای سخت‌گیری هم موجود است و مسئله این است که چگونه تعادل ایجاد کنیم که هم اقتصاد نشر آسیب نبیند و هم فرهنگ خانواده و هم دین و هم مسائل قومیتی.”.

وی همچنین گفته است برخی کتب پیش از رو کار آمدن دولت حسن روحانی چاپ شده اند که نیاز به بررسی مجدد داشته باشند،و اگر محتوای آنها بر خلاف مقررات باشد  جمع آوری خواهند شد.

 

او در پاسخ به اینکه در بسیاری از از کتاب‌های برای مثال از خودارضایی را به‌عنوان یک روش درمان به مردم توصیه می‌کند، گفت:  ارتباط با بررسی کتب مربوط به روانشناسی  بررسی محتوای آنها با دقت بیشتری انجام میگیرد،”اگر هر مورد اینچنینی سراغ دارید، به ما گزارش دهید،ما به سرعت آنها را از بازار جمع آوری خوهیم کرد.

“محمد سلگی” در اردیبهشت  ماه سالجاری از سوی علی جنتی  وزیر فرهنگ به عنوان مدیر کل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شده است،وی  متولد ۱۳۴۵ و دارای دکترای روان‌شناسی است،‌ از فعالان نشر دانشگاهی بوده و رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی و  مسئول بخش دانشگاهی بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و اکنون عضو هیات مدیره انجمن ناشران دانشگاهی است.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.