آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / تغییر مواضع نماینده آشوری ها در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی!
تغییر مواضع نماینده آشوری ها در آستانه  انتخابات مجلس شورای اسلامی!

تغییر مواضع نماینده آشوری ها در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی!

نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی از تبعیض حکومت ایران نسبت به اقلیت های مذهبی انتقاد کرد! با اینحال اظهارات وی در آبانماه سالجاری که در سایت ستاد حقوق  بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی منتشر شده کاملا متفاوت است.

به گزارش خبر گزاری صدای مسیحیان ایران (Vocir) یوناتن بت کلیا نماینده ۶۴ ساله آشوری های مجلس شورای اسلامی  در آستانه انتخابات دهمین  دوره این مجلس  در اظهاراتی بی سابقه  به  قوانین تبیعض آمیز جمهوری اسلامی علیه اقلیت های دینی بویژه مسیحیان به اعتراض پرداخته است،حول محور اعتراضات  آقای بت کلیا مربوط به بحث نابرابری در قصاص و ارث ،محدودیت استخدام دولتی برای اقلیت های مذهبی و غصب اموال وقفی جامعه آشوریان توسط نهاد های مذهبی اسلامی  میباشد.

وی در مصاحبه ای با روزنامه شرق گفت: «بر اساس ماده ٨٨١ مکرر قانون مدنی، كافر از مسلم ارث نمي‌برد و اگر در بين ورثه متوفاي كافر مسلم باشد وراث كافر ارث نمي‌‌برند اگرچه از لحاظ طبقه و درجه مقدم بر مسلم باشند». او افزود: «با وجود اینکه در قانون اساسی صراحتا بیان شده که جوامع مسیحیان و زرتشتیان و کلیمیان به عنوان اقلیت‌های دینی رسمی کشور پذیرفته شده‌‌اند و بحث اهل ذمه‌بودن آنها هم در همان اوایل انقلاب بسته شده و حتی مقام معظم رهبری نیز در نظر و فتوای تاریخی خود درخصوص برابری دیه از عبارت اقلیت‌های دینی رسمی کشور استفاده کرده‌‌اند، متأسفانه همچنان در محاکم قضائی، این ماده به اقلیت‌های دینی رسمی و پذیرفته‌شده کشور هم تسری داده می‌شود».

younهمچنین وی در صحن علنی مجلس روز دوشنبه ۲۸ دسامبر ۲۰۱۵ با مخاطب قرار دادن حسن روحانی از محدودیت‌های استخدامی دستگاه‌های دولتی برای استخدام اقلیت‌های دینی رسمی کشور در مقام‌های نظامی، امنیتی، مدیرکلی، معاون مدیرکلی، سفیری و غیره انتقاد کرده است.

همچنین در ادامه نطق خود در صحن علنی مجلس  از تصرف اموال وقفی جامعه آشوریان نیز انتقاد کرده و گفته است  «قریب به دو سال است که گروهی در لوای هیأت مذهبی، به بهانه تأسیس و بنای حسینیه، زمین متعلق به کلیسای کاتولیک آشوری کلدانی در خیابان پاتریس لومومبای تهران را به صورت غیرقانونی تصرف کرده‌‌اند و با وجود مراجعات مکرر و بررسی متعدد مسئولان، به تصرفات غاصبانه خود ادامه داده و ادعای دین‌داری هم می‌کنند و این در حالی است که حسب نص صریح احکام فقهی، عبادت در زمین غصبی، باطل بوده و موردقبول نیست».

همچنین به روزنامه شرق گفته است   در ارتباط با حل و فصل تصرف اموال آشوریان از علی یونسی  دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها هم درخواست همکاری کرده است ولی  پاسخ آقای یونسی این بود که کاری از دستش بر نمیاید ، او افزود: «جای تعجب است که پس از همه این پیگیری‌ها هنوز این افراد به اسم هیأت مذهبی به اقدام غیرشرعی و غیرقانونی خود ادامه می‌دهند و صراحتا به نهادهای رسمی و حکومتی و جامعه مسیحیان کشور دهن‌کجی می‌کنند».

این مسائل در حالی از جانب آقای بت کلیا در آستانه انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی مطرح میشود،که کم کاریهای وی مورد انتقاد  برخی از افراد جامعه آشوری و کلدانی های ایران بوده است.

 

همچنین وی روز چهارشنبه ششم می سال ۲۰۱۵(۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴) در دیدار خود با خانم آنیکن هویتفلد رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس نروژ گفته بود”ا قلیت‌های مذهبی در ایران آزادی کامل میباشند! و  این آزادی‌ها به حدی است که با هیچ یک از کشورهای منطقه قابل قیاس نیست و تمام شئون فرهنگی، آموزشی،‌ اجتماعی و دینی اقلیت‌های ساکن ایران را در بر می‌گیرد! همچنین وی  در این دیدار  با  ادبیاتی دیکته شده   ضمن انتقاد از سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی متولی حقوق بشر در صدور بیانیه‌ها و گزارش‌های خلاف واقع از وضعیت اقلیت‌های دینی ساکن ایران معترض  و گفته بود  ” متاسفانه این نهادها با دخیل کردن مسائل سیاسی و جهت‌دار، تصویر نادرستی را از زندگی اقلیت‌های مذهبی در ایران به تصویر کشیده‌اند در حالی که هیچکدام از نهادها و سازمان‌ها هیچگاه از نزدیک وضعیت اقلیت‌های مجلس شورای اسلامی را رصد نکرده‌اند”!

در ارتباط با مسائل مطرح شده از جانب آقای بت کلیا در دیدار با رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس نروژ ،ما با آقای بت کلیا تماس تلفنی برقرار کردیم و اظهارات ایشان را مورد انتقاد قرار دادیم و حتی در مورد کشیش ویکتور بت تمرز، رهبر سابق کلیسای آشوری پنطیکاستی تهران (شهرآرا)، که به همراه دو تن از دوستانش، آقایان امین الف. و کاویان ف، روز جمعه ۵ دیماه ۱۳۹۳ (۲۶ دسامبر ۲۰۱۴) توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند سوالاتی مطرح کردیم که وی در ابتدا با طفره رفتن قصد پاسخ گویی را نداشتند،پا فشاری ما در ارتباط با این نقض حقوق اقلیت ها پاسخ  ایشان فقط یک جمله بود که گفتند” ویکتور بت تمرز مرتکب جرم شده بود”! و زمانی که ما جرم آقای بت تمرز را جویا شدیم  آقای بت کلیا جرم این کشیش را تبشیر و تبلیغ مسیحیت می دانستند! که این در تضاد با اظهارات وی به خانم  هویتفلد بوده است.

همچنین در آبان ماه سالجاری ایشان   مدعی آزادی اقلیت ها در رسانه های داخلی ایران  بوده است و در گزارشی در  سایت ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی!  اظهارات وی را منعکس کرده است ، بت کلیا  گفته است “آزادی اقلیت ها در ایران در هیچ دولت مدعی دنیا وجود ندارد”!

با توجه به اظهارات وی در گذشته با حمایت از سیاست های جمهوری اسلامی در مقابل اقلیت ها،اظهارات جدید  وی پیش از انتخابات مجلس شورای اسلامی بیشتر جنبه تبلیغاتی جهت کسب رای دارد تا حمایت از حقوق آشوری ها و اقلیت های مذهبی.

 

یوناتن بت کلیا نماینده ۶۴ ساله آشوری ها و کلدانی ها در چهار دوره  ششم،هفتم،هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی از سال ۱۳۷۹ تا کنون و همچنین وی دبیرکل اتحادیه جهانی آشوری‌ها  می‌باشد.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.