آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / افغانستان:تحمل تازیانه به اتهام سرقت !
افغانستان:تحمل تازیانه به اتهام سرقت !

افغانستان:تحمل تازیانه به اتهام سرقت !

سه تن از ساکنان منطقه منگور در هموه شهر غزنی افغانستان به اتهام سرقت و عدم به جا آوردن نماز توسط طلبان شلاق خوردند.
اعضای طالبان در منطقه منگور تایید کرده اند که عصر پنجشنبه۲۷ آذر( ۱۷ دسامبر)  حکم شلاق  سه نفر از مردان منطقه با توجه به حکم صادره از یه دادگاه صحرایی اجرا شده است.یکی از آنان به تحمل ۸۰ ضربه و دو تن دیگر هر کدام به تحمل ۴۵ ضربه تازیانه محکوم شده بودند.

این عضو گروه طالبان گفته است  که این سه نفر یک سه‌چرخه را از شهر غزنی به کرایه گرفته بودند و در مسیر راه در حد فاصل منطقه قره‌باغی و اسفندی تصمیم داشتند که دارایی راننده سه‌چرخه را به سرقت ببرند،وی تاکید کرد که این جرم به حدی نبود که موجب قطع دست‌شان شود، به همین خاطر حکم تازیانه بر آنان اجرا شد.

به گفته نزدیکان این افراد،آنها به مواد مخدر اعتیاد داشته اند و برای تهیه هزینه مواد مخدر سرقت میکرده اند.

نمونه ای از اجرای حکم تازیانه در افغانستان توسط طالبان

نمونه ای از اجرای حکم تازیانه در افغانستان توسط طالبان

 جامعه شناسان افغان بر این باور هستند که تشکیل دادگاه های  صحرایی و اجرای احکام  خودسرانه در این کشور ناشی از ضعف ارگانی به نام دولت و مجریان قانون است: «بزرگترین پیامد محاکم و اعدام های صحرایی تضعیف نهاد دولت و قانون و گسترش خشونت و وحشیگری است که ما نمونه هایش را در رفتار طالبان در جاهای مختلف دیده ایم».

نه تنها طرف های درگیر در افغانستان مرتکب جرایم جنگی می شوند، بلکه تصویرهای نشر شده از محاکم صحرایی و اجرای حکم توسط سران قومی، مردم و بزرگان خانواده ها هم زیاد اند.

نصیراحمد فرهمند، جامعه شناس و عضو روند سبز در افغانستان بر این باور هست که ضعف دولت افغانستان در اجرای قانون اساسی باعث شده که خودسری در اجرای قانون و در نهایت خشونت در جامعه افزایش یابد: «در غیاب قانون است که عرف، سنت و نهایتا دادگاه های صحرایی جای قانون را می گیرد».

محاکم صحرایی و اجرای حکم های خودسر بیشتر در مناطقی صورت می گیرد که شورشیان در آنجا نفوذ بیشتری دارند و یا دولت برآن مناطق کنترولی ندارد. ضعف و عدم پاسخگویی دولت های محلی، رسیدگی نکردن به موقع به پرونده های مردم از سوی ارگان های عدلی و قضایی و فساد گسترده در ادارات حکومتی باعث می شود که مردم به محکمه های عرفی و حتی طالبان مراجعه کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.